Muzeum dzieci
Muzeum dzieci
- Idea projektu
- Lato w MOCAK-u
- Ferie w MOCAK-u
- Wystawy prac dzieci
- Zabawy z książką
- Warsztaty z artystami
- Oprowadzania po wystawach dla dzieci
Celem projektu Muzeum Dzieci jest rozwijanie zdolności do bycia aktywnymi uczestnikami świata sztuki. Wierzymy, że taką postawę można wypracować, ucząc kontaktu z dziełami, rozwijając w młodych odbiorcach potrzebę tworzenia oraz świadomość różnych technik artystycznych, pomagając dzieciom zrozumieć mechanizmy rządzące światem sztuki, umożliwiając im kontakt z różnymi osobami odpowiadającymi za jego funkcjonowanie.
Projekt składa się z kilku części, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Pierwsza dotyczy zaznajamiania dzieci z dziełami sztuki, nie tylko z tym, jak wyglądają i jaka jest historia ich powstania, lecz także przekazywanie im wiedzy, z czego są zbudowane i w jaki sposób należy się o nie troszczyć (spotkania z konserwator sztuki współczesnej). Druga część projektu wiąże się z umożliwianiem dzieciom kontaktu z bezpośrednimi fundatorami świata sztuki – artystami. Trzecia, mocno powiązana z poprzednią, dotyczy rozwijania w dzieciach zdolności do tworzenia własnych dzieł. W trakcie spotkań i warsztatów z udziałem artystów bądź edukatorek czy edukatorów sztuki współczesnej dzieci tworzą swoje własne, oryginalne prace. Czwarta część projektu obejmuje działania pozwalające dzieciom na wcielenie się w aktywnych uczestników świata sztuki: kuratorów, kolekcjonerów, krytyków sztuki. Piąta część projektu to zaznajamianie dzieci z tym, jak funkcjonują współczesne instytucje związane ze sztuką.
Jednymi z wydarzeń zrealizowanych w ramach tego projektu były cykl warsztatów z konserwatorem oraz zajęcia dotyczące kolekcjonowania, w których trakcie dzieci zamieniały się w młodych kolekcjonerów i podczas aukcji nabywały własnoręcznie zrobione dzieła, płacąc za nie specjalnie stworzoną w tym celu walutą – mocakami. Jak dotąd udało nam się zrealizować szereg warsztatów z udziałem artystów oraz pracowników Muzeum: koordynatorkami i kuratorkami wystaw Moniką Kozioł i Katarzyną Wąs, odpowiadającymi za dział zbiorów: Anną Sulich-Ligą, Iwoną Wojnarowicz i Katarzyną Wincenciak. W przyszłości planujemy spotkania dzieci z dyrekcją Muzeum, rzecznikiem prasowym oraz działem promocji, krytykami, kuratorami i kolekcjonerami.
Co roku w lipcu i w sierpniu Muzeum organizuje cykl zajęć adresowanych do dzieci spędzających wakacje w mieście. Celem twórczych, interaktywnych spotkań jest umożliwienie im aktywnego wypoczynku. Podczas warsztatów dzieci poznają sztukę współczesną oraz tworzą swoje własne prace, spotykają się z artystami, kuratorami, pracownikami muzeum, zastanawiają się nad przestrzenią miejską i zmieniają ją w zaskakujący sposób. Projekt jest częścią krakowskiej akcji Lato w mieście.
Celem projektu jest zorganizowanie dzieciom twórczego wypoczynku zimowego. Podczas zajęć dzieci poznają sztukę współczesną i rozwijają swoją kreatywność poprzez przetwarzanie przedmiotów codziennego użytku. Tematy warsztatów dotyczą zimy. Każde z wydarzeń obejmuje aktywne poznawanie wystaw, które stanowi punkt wyjścia do działań podczas części warsztatowej.
Wokół projektu odbyło się już kilkanaście spotkań, podczas których dzieci wykonały między innymi szaliki inspirowane pracą Moniki Drożyńskiej Sztuka na metry, zmieniały zwyczajne zimowe czapki w zwierzęta i rośliny (Szałowe szaliki). Warsztaty Zwariowane rękawiczki rozpoczęły się natomiast od zwiedzania wystawy Komiks. Legendy miejskie, w czasie którego uczestnicy zapoznali się z różnymi sposobami opowiadania o mieście prezentowanymi przez współczesnych artystów. W trakcie zwiedzania dzieci losowały rękawiczki i wymyślały historie, jakie mogły przydarzyć się ich właścicielom.
Ostatnim elementem warsztatów było przetworzenie rękawiczek za pomocą rozmaitych materiałów i technik plastycznych. Tak powstałe dzieła były pozostawiane w różnych częściach miasta, inspirując nowe miejskie legendy. Kolejnym obiektem twórczych działań dzieci były skarpetki, które fantazyjnie przerobione, poprowadziły dzieci szlakiem dzieł sztuki na warsztatach Wędrująca sztuka.
Twórczość dzieci stanowi ważne źródło inspiracji dla artystów, interesujący punkt odniesienia dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką, ma wpływ na odbiór sztuki przez dorosłego widza. Dział Edukacji MOCAK-u upowszechnia twórczość dzieci poprzez organizowanie pokonkursowych wystaw, jak również upowszechnianie prac powstałych podczas warsztatów edukacyjnych.
Prezentacja twórczości dzieci w przestrzeni Muzeum wspiera ich rozwój artystyczny, buduje w dzieciach oraz rodzicach przekonanie o wartości ich działań, poszerza grono aktywnych i zaangażowanych odbiorców sztuki.
Zabawy z książką to interdyscyplinarny projekt adresowany do dzieci, tworzy go cykl warsztatów literacko-plastycznych. Przedmiotem zajęć są książki dla najmłodszych. Dzieci mają możliwość wysłuchania interesujących historii, jak również zobaczenia wartościowych ilustracji. Zajęcia wzbogacone są o warsztaty plastyczne związane z tematem książek i techniką wykorzystaną przez twórców ilustracji.
Najważniejsze cele to zachęcenie dzieci do aktywnego uczestniczenia w kulturze, odwiedzania Muzeum oraz codziennego czytania. Zajęcia rozwijają wyobraźnię oraz zdolności plastyczne uczestników projektu.
Wyjątkowymi działaniami edukacyjnymi podejmowanymi przez Muzeum są spotkania dzieci z artystami. Podczas warsztatów z ich udziałem młodzi odbiorcy mają możliwość poznania twórczości danego artysty oraz skonfrontowania jej z innymi dziełami prezentowanymi w Muzeum. Dzieci mają także możliwość wykonania własnych prac pod okiem twórcy.
W trakcie oprowadzań po wystawach młodzi odbiorcy mają możliwość poznawania sztuki współczesnej poprzez omawianie jej w przystępny dla nich sposób. Oprowadzania mają przeważnie charakter warsztatów angażujących dzieci w twórcze działania, które pomagają uchwycić sens omawianych prac.