OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Współczesne modele realizmu// (Kolekcja MOCAK-u)

Współczesne modele realizmu (Kolekcja MOCAK-u)

od 12.05.2020


Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.

Ludzie postrzegają świat bardzo podobnie – zwraca się on do wszystkich w tym samym języku. Od umiejętności reagowania na ten przekaz zależy nasze przetrwanie i porozumienie z innymi. Dlatego język, w którym mówi do nas rzeczywistość, jest tak czuły na przeinaczenia. Każda zmiana koloru, wielkości i odległości staje się strategicznie ważna i może decydować o życiu. Artyści wykorzystują wrażliwość obrazu realnego i tworzą na tej bazie własne języki. Łagodzą go lub brutalizują, mieszają lub deformują postaci, wprowadzają akcenty absurdu, przerysowują ekspresje i manipulują nimi, odrealniają kolory… W ten sposób mówią językiem realistycznym o rzeczach, które z obrazem rzeczywistym nie mają wiele wspólnego. Ukazują w swoich dziełach ogólny sens życia, czasów i polityki oraz towarzyszące im nastroje, marzenia i perwersje.

Sztuka współczesna jeszcze bardziej rozszerzyła możliwości lingwistyczne przedstawienia realistycznego. Wiek XX był dobrym nauczycielem. Przerobił kubizm, abstrakcję i geometrię, wprowadził kolaż, wideo oraz techniki komputerowe. Artysta współczesny potrafi wydobyć z obrazów realnych zaskakujące refleksje – na każdy temat.

Ta wystawa prezentuje prace mówiące w języku realistycznym o wszystkim, co obecnie ważne.

Miejsce:
Budynek A, poziom -1
Artyści:
Birkás Ákos*
Reza Aramesh
Alpin Arda Bağcık
Hans Op de Beeck
Małgorzata Blamowska
Rafał Bujnowski*
Ahmad Canaan
Edward Dwurnik
Maya Gold
Janina Kraupe-Świderska*
Agata Kus
Andreas Leikauf*
Marcin Maciejowski
Muntean/Rosenblum
Csaba Nemes
Yigal Ozeri*
Laura Pawela
Yaşam Şaşmazer
Wilhelm Sasnal
Beata Stankiewicz**
Michał Stanowski
Adeela Suleman
The Krasnals*
Craig Wylie
*praca artysty / artystki prezentowana od maja 2020 do lutego 2021
**praca artystki prezentowana od lutego 2021 do marca 2023
Kurator:
Monika Kozioł
Powiązane publikacje: