OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979//

Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979

20.10.2017 - 02.04.2018

W cyklu prezentacji Artyści z Krakowa odnosimy się do artystycznej legendy miasta, którą od połowy XIX wieku tworzą wybitne talenty. Kraków to miejsce sławne z inicjowania sztuki – tu otwarto pierwszą akademię sztuk pięknych (1818), pierwsze muzeum narodowe (1879) oraz pierwszy instytut historii sztuki w Polsce (1882). Miasto zawsze kojarzono z kulturą i do dzisiaj jest to główny przemysł Krakowa.

Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979 to druga wystawa z biennalowego cyklu, na której pokazujemy najważniejsze tendencje w sztuce współczesnej powstającej w Krakowie. Pierwsza odsłona obejmowała twórców urodzonych w latach 1980–1990. Artyści prezentowani na obecnej wystawie ukończyli akademię na przełomie XX i XXI wieku. Większość funkcjonuje w międzynarodowym obiegu sztuki. Część z nich wykłada również na uczelniach artystycznych.

Wybór prac na wystawę nie był podyktowany kluczem tematycznym ani medialnym. Jak się okazało, na ekspozycji dominują malarstwo oraz obiekty i instalacje. Obok nich pojawia się również komiks, fotografia oraz performans.

W pracach wielu artystów widoczne są inspiracje filmem, sztukami wizualnymi, literaturą, ale także kwestiami społeczno-politycznymi. Zwłaszcza artystki odnoszą się krytycznie do otaczającej rzeczywistości. Proponują wizje lepszego świata, wskazując pojawiające się obecnie w społeczeństwie problemy. Można też znaleźć prace o charakterze kontemplacyjnym i outsiderskim, przenoszące ludzkie emocje bądź stany wewnętrzne w sferę natury bądź abstrakcji.

W polsko-angielskiej publikacji towarzyszącej wystawie, której wydanie planujemy na koniec tego roku, obok tekstu kuratorskiego zamieszczone zostaną wywiad z prof. Leszkiem Misiakiem oraz esej Agaty Pyzik. W drugiej części tego wydawnictwa, poświęconej poszczególnym artystom, oprócz biogramów znajdą się zdjęcia pracowni twórców oraz reprodukcje prac prezentowanych na wystawie. Do katalogu dołączona będzie płyta zawierająca krótkie wywiady z artystami, w których opowiedzą oni o swoich inspiracjach i fascynacjach.

Miejsce:
budynek A, poziom 0
Data wystawy:
20.10.2017 - 02.04.2018
Wernisaż:
19.10.2017 godz. 18
Artyści:
Rafał Borcz
Rafał Bujnowski
Iwona Demko
Monika Drożyńska
Roman Dziadkiewicz
Arti Grabowski
Joanna Karpowicz
Ziemowit Kmieć
Karolina Kowalska
Przemek Krzakiewicz
Paweł Książek
Marcin Maciejowski
Cecylia Malik
Małgorzata Markiewicz
Bartek Materka
Kinga Nowak
Joanna Pawlik
Wilhelm Sasnal
Beata Stankiewicz
Witold Stelmachniewicz
Maria Wasilewska
Kuratorzy:
Delfina Jałowik
Monika Kozioł
Koordynator:
Martyna Sobczyk