Wystawy
Wystawy
Wystawy czasowe
Bruno Schulz: Sex-Fiction
Na wystawie pokazujemy kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza. Przygotowaliśmy również eksperyment z autoportretami. Z większych kompozycji wycięliśmy przedstawienia twarzy artysty i ułożyliśmy w ciągu analizującym jego psychikę.
Życie zapisane w 745 zeszytach
Janina Turek urodziła się w Krakowie w 1921 roku i tutaj też zmarła w roku 2000. Większość swojego życia spędziła na Podgórzu. Na pozór była zwyczajną gospodynią domową. Równocześnie jednak przez 57 lat, w tajemnicy przed najbliższymi, prowadziła dzienniki. Obiektem jej obserwacji była codzienność, najprostsze ludzkie czynności, którym często nie poświęcamy wiele uwagi. Po śmierci Janiny Turek jej dzienniki, pisane niemal przez całe życie i ukryte w mieszkaniu, odnalazła córka. Trzonem wystawy stanie się prezentacja zeszytów, które od 2016 roku znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Ekspozycja będzie uzupełniona o zdjęcia pochodzące z rodzinnego archiwum, jak również, pocztówki oraz filmowy wywiad z córką Janiny Turek.
Polityka w sztuce
Polityka w sztuce to dziesiąta wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której łączymy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Każda wystawa prezentuje wiele interpretacji i aspektów wybranego tematu. Polityka w sztuce zderzyła się z tragicznym czasem, w którym ambicje polityczne przeistoczyły się w zbrodnię.
Reporter wojenny Maks Łewin
Pokaz obejmuje zdjęcia wykonane przez Maksa Łewina w latach 2014–2022. Najwcześniejsze dokumentują wydarzenia na Majdanie Niepodległości w Kijowie w 2014 roku, najnowsze – początki agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2022 roku. Są zapisem wojennej codzienności ukraińskich żołnierzy i ludności cywilnej, w której widzimy ogromny heroizm i piękne odruchy solidarności.
Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u)
Dzieła, w których relacja z wnętrzem odgrywa istotną rolę i domyka przekaz, najczęściej nazywamy instalacjami. Artyści wykorzystują proponowane im miejsca ekspozycji lub sami je projektują. Na tej wystawie pokazujemy 14 prac odnoszących się do wnętrz neutralnych. Niektóre dzieła anektują zajmowaną przestrzeń, inne wpisują się w ich geometrię, kolejne wykorzystują izolację, ujawniając fragmenty światów prywatnych.
Współczesne modele realizmu (Kolekcja MOCAK-u)
Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.
Wystawy stałe
Pojęciokształty (Kolekcja MOCAK-u)
Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.
Kolekcja wokół MOCAK-u
Kolekcja wokół MOCAK-u to grupa prac znajdujących się w przestrzeni wokół Muzeum. Projekt odnosi się do czterech zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej.
Live Factory 2: Warhol by Lupa (Kolekcja MOCAK-u)
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otwiera nową przestrzeń w ramach swojej Kolekcji. Pokażemy w niej interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2. Odwiedzający MOCAK będą mogli wejść w obszar pracy, dotknąć ścian i mebli, zasiąść na kopii kanapy Warhola i oglądnąć zapisy z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.
Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)
W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.
Projekty
Muzeum u Ciebie. Autobus MOCAK-u
Ponieważ nie wszyscy mogą odwiedzać Muzeum, więc postanowiliśmy zorganizować Kolekcję Wizytującą. Przerobiliśmy autobus na salę wystawową. Również jego stronę zewnętrzną potraktowaliśmy jak ścianę ekspozycyjną. Pokazujemy fotografie, wideo oraz niewielkie instalacje, aranżowane przez artystów w gablotach. Każdej prezentacji na miejscu towarzyszyć będą warsztaty oraz zajęcia edukacyjne. Kolekcja Wizytująca prezentuje 23 artystów z Polski i zagranicy.
Wystawy zewnętrzne
Malarstwo z Kolekcji MOCAK-u w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
MOCAK przygotował wybór kilkunastu obrazów z Kolekcji, które zreprodukowano w formie wydruków na płótnie. Dzięki temu zabiegowi ich odbiór będzie zbliżony do obcowania z oryginałami. W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Ta sztuka jest przeznaczona dla osób oczekujących na wizytę u lekarza, diagnozę lub zabieg.