OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wystawy

Wystawy

Wystawy czasowe

Rebecca Rütten, z cyklu //Contemporary Pieces//, 2013, fotografia, 60 × 80 cm, courtesy R. Rütten1

Jedzenie w sztuce

Wystawa otwarta w dniach: 12.04.2024 - 16.03.2025
Miejsce: Budynek A, Poziom 0

Jedzenie w sztuce to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której konfrontujemy ważne obszary życia z refleksjami artystów. Na wystawie zaprezentujemy prace 65 artystów z wielu krajów, w różnych mediach. Jedzenie to czynność społeczna, podstawa tożsamości, a nawet narzędzie oporu. Współczesnych artystów niepokoi tak niedosyt, jak nadmiar żywności. W pierwszym przypadku głód, nierówność, kryzys humanitarny, degradacja społeczeństwa, upokorzenie, w drugim – konsumpcjonizm, marnotrawstwo, zdrowotne skutki źle zbilansowanej diety. Analizie zostanie poddany zarówno eksponowany w sztuce od wieków estetyczny potencjał jedzenia, jak i jego aspekty etyczne i światopoglądowe.

Faig Ahmed, //Dezintegracja//, 2016, ręcznie wykonany wełniany dywan, 213 × 147,5 cm, fot. Rafał Sosin2
Wystawa otwarta jeszcze 6 dni!

Sploty. Współczesna tkanina artystyczna z Kolekcji MOCAK-u

Wystawa otwarta w dniach: 12.04.2024 - 28.07.2024
Miejsce: Galeria Alfa

Na wystawie będzie można zobaczyć takie tkaniny artystyczne jak kobierzec, gobelin, haft czy patchwork. Różnorodność technik i tematów ujawnia szerokie możliwości artystyczne tkaniny, która okazuje się uniwersalnym medium w mówieniu o współczesnych problemach społecznych i politycznych, a także jest obszarem otwartym na eksperymenty formalne.

OKNOPLAST FOR ART3

OKNOPLAST FOR ART. Wystawa pokonkursowa

Wystawa otwarta w dniach: 14.06.2024 - 15.09.2024
Miejsce: Galeria Beta

Tegoroczny OKNOPLAST FOR ART jest druga edycją międzynarodowego konkursu organizowanego przez MOCAK oraz Grupę OKNOPLAST. Na wystawie pokazujemy pięć realizacji wraz z projektami. Prace należą do kolekcji Grupy OKNOPLAST.

Wystawy stałe

Muntean / Rosenblum, untitled [But what did we…], 2015, kredka, akryl / płótno, 275 × 465 cm, Kolekcja MOCAK-u4

Współczesne modele realizmu - nowa odsłona (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.

VALIE EXPORT, //Autoportret z głową//, 1966/1967, video, Kolekcja MOCAK-u5
VALIE EXPORT

Trudne doświadczenia na sobie i innych (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

VALIE EXPORT (1940) to jedna z najważniejszych artystek swojego pokolenia. Metanoia to autorski wybór 29 prac wideo z lat 1966–2010. Greckie słowo „metanoia” zawarte w tytule oznacza przemianę duchową i mentalną. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła artystki i ukazuje szeroki zakres jej twórczości, zarówno pod względem medialnym, jak i tematycznym.

Krištof Kintera, //The Room Full of Red//, 2008, instalacja, Kolekcja MOCAK-u6

Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Dzieła, w których relacja z wnętrzem odgrywa istotną rolę i domyka przekaz, najczęściej nazywamy instalacjami. Artyści wykorzystują proponowane im miejsca ekspozycji lub sami je projektują. Na tej wystawie pokazujemy 14 prac odnoszących się do wnętrz neutralnych. Niektóre dzieła anektują zajmowaną przestrzeń, inne wpisują się w ich geometrię, kolejne wykorzystują izolację, ujawniając fragmenty światów prywatnych.

Stanisław Dróżdż, bez tytułu [Środek], 1998, 80 × 80 cm, Kolekcja MOCAK-u7
Stanisław Dróżdż

Pojęciokształty (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.

Leopold Kessler, //Surrogate City Bike Station / MOCAK 2015//, 2015/2017 oraz Dorota Nieznalska, //Dar Gdańska dla Krakowa//, 2017, fot. R. Sosin8

Kolekcja wokół MOCAK-u

Kolekcja wokół MOCAK-u to grupa prac znajdujących się w przestrzeni wokół Muzeum. Projekt odnosi się do czterech zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej.

fot. Rafał Sosin9
Krystian Lupa

Live Factory 2: Warhol by Lupa (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otwiera nową przestrzeń w ramach swojej Kolekcji. Pokażemy w niej interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2. Odwiedzający MOCAK będą mogli wejść w obszar pracy, dotknąć ścian i mebli, zasiąść na kopii kanapy Warhola i oglądnąć zapisy z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.

Czwarta rocznica powstania fabryki. Oskar Schindler wśród polskich pracowników, 1944, fot. ze zbiorów Stradomskiego Centrum Dialogu w Krakowie10

Historia a Oskar Schindler

Miejsce: Galeria Re

Wszystkie miejsca związane z Schindlerem uzyskały szczególne, niemal sakralne znaczenie. Fabryka Schindlera (obecnie MOCAK) i jej biurowiec (obecnie Muzeum Krakowa) nadal są miejscami oddającymi hołd jego pamięci. Prezentowana wystawa opiera się na materiałach zebranych do publikacji Fabryka Schindlera oraz historia przed i po

Wnętrze Biblioteki Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u11

Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek B

W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.

Projekty

Fot. Maciej Kozioł12

Współpraca BMW Dobrzański i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Współpraca BMW Dobrzański i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK stanowi nie tylko ciekawy eksperyment, ale również istotny krok w kierunku zacieśniania więzi między światem sztuki a nowoczesnymi technologiami. To partnerstwo, łączące ekologię, sztukę i innowacje, kreuje unikatowe doświadczenia dla odwiedzających muzeum, budując most pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Wystawy zewnętrzne

abe729de6d.jpg - 39103

Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u

Wystawa otwarta w dniach: 06.06.2024 - 13.10.2024
Miejsce: Pałac Radziwiłłów, Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki w Wilnie

Wystawa Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u to prezentacja prac 18 artystów w Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie.

Jadwiga Sawicka, //Daj mi wszystko//, 2006, olej, akryl/płótno, 190 × 550 cm, kolekcja MOCAK-u, fot. Marek Gardulski14

Daj mi wszystko Wystawa daru Teresy i Andrzeja Starmach dla muzeów krakowskich w Bunkrze Sztuki

Wystawa otwarta w dniach: 29.02.2024 - 01.09.2024
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wraz z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Muzeum Fotografii MuFo zapraszają na wystawę daru Teresy i Andrzeja Starmach, która trwać będzie od 1 marca do 1 września 2024 roku w zmodernizowanej siedzibie Bunkra Sztuki przy placu Szczepańskim 3a w Krakowie.

Edward Dwurnik, //Obława na groźnego bandytę//, Kolekcja MOCAK-u, budynek C7, poziom 4, fot. R. Sosin15

Malarstwo z Kolekcji MOCAK-u w Akademii Górniczo-Hutniczej

Miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie | budynki: A-0, Klub Profesora, poziom 0 C7, Wydział Humanistyczny, poziomy 0 i 4 U2 / rektrutacja, poziom 0

W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Dzieła są kierowane do ambitnych, młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zawodowym. Czekająca ich sytuacja wymaga siły, koncentracji, krytycyzmu i zdecydowania. Kontakt ze sztuką ma wielki wpływ na potrzebę określenia samego siebie. Rolą prezentowanych obrazów – oprócz „kierowania na sztukę” – jest podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej.