OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Pracownia Łukasza Skąpskiego//

Pracownia Łukasza Skąpskiego

26.10.2018 - 17.03.2019

Łukasz Skąpski (1958) to absolwent i były wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez lata pozostawał silnie związany z krakowskim środowiskiem artystycznym. Obecnie jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Podejmowanymi przez niego tematami są życie codzienne oraz przemiany społeczne. Wraz z Oskarem Dawickim, Igorem Krenzem oraz Wojciechem Niedzielką założył Grupę Azorro, działającą w latach 2001–2010. Artyści w swoich filmach w ironiczny sposób odnosili się do artworldu i otaczającej ich rzeczywistości. Na wystawie w MOCAK-u pokazujemy fotografie, wideo i obiekty studentów oraz absolwentów prowadzonej przez Skąpskiego Pracowni Fotografii i Strategii Artystycznych.

Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwszą stanowią prace analizujące ludzką twarz. Artyści poruszają zagadnienia związane z antropologią. Anastasiia Mikhno wykonała pomiary twarzy 86 Europejczyków, aby ujawnić ich różnorodność. Julia Czarnecka, odnosząc się do systemu inwigilacji w Chinach, stworzyła aplikację, która przyznaje punkty za szerokość uśmiechu. Kamil Macioł wykonał serię zdjęć z modelkami, eksponujących ich niedoskonałości oraz wpływ stresu na ciało. Franek Warzecha stworzył kolaż wideo, zestawiając ze sobą fragmenty filmów dwóch artystów, którzy wyrażają emocje poprzez krzyk.

Druga grupa prac to realizacje zaangażowane w problemy społeczno-polityczne. Andrzej Mara pokazuje obiekt zbudowany z papierosów wyłudzonych od przypadkowych ludzi. Emilia Turek podejmuje wątek rozłamu politycznego w naszym kraju i trwającej wojny polsko-polskiej.

W trzeciej grupie prac artyści zderzają działania komercyjne z wytworami kultury wysokiej. Horacy Muszyński głosem naganiacza zachęca do kupna produktów z grafiką inspirowaną twórczością Pieta Mondriana. Katarzyna Sokół przedstawia zdjęcia półnagiego modela w bokserkach, na których nadrukowała filozoficzne sentencje.

Niewątpliwie na jakość artystyczną wystawy wpływa duży talent edukacyjny profesora Skąpskiego. Wnikliwe spojrzenie prowadzącego pozwala studentom w odważny, autentyczny sposób podejmować aktualne tematy.

Miejsce:
Galeria Re
Data wystawy:
26.10.2018 - 17.03.2019
Wernisaż:
25.10.2018 godz. 18
Artyści:
Julia Czarnecka
Kamil Macioł
Andrzej Mara
Anastasiia Mikhno
Horacy Muszyński
Katarzyna Sokół
Emilia Turek
Franek Warzecha
Kurator:
Mateusz Grymek
Współpraca:
Łukasz Skąpski
Powiązane publikacje: