OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Zbrodnia?//

Mac Adams Zbrodnia?

26.10.2018 - 17.03.2019

Mac Adams urodził się w Wielkiej Brytanii w 1943 roku, obecnie mieszka w New Jersey. Przez 30 lat był profesorem na Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku w Old Westbury. Wystawa w MOCAK-u jest pierwszą indywidualną prezentacją jego prac w Polsce.

Przedmiotem fascynacji i źródłem inspiracji dla tego artysty są sytuacje niejednoznaczne i równocześnie niepokojące. Tworzy on instalacje oraz fotografie, w których manipuluje percepcją widzów w taki sposób, aby mieli wrażenie podglądania scen zbrodni. Instalacje wiarygodnie naśladują miejsca, w których przypuszczalnie właśnie doszło do morderstwa. Zdjęcia z kolei sugerują zbrodnię poprzez trzy różne zestawy ujęć. Pierwsza grupa to fotografie przedstawiające przedmioty, które przez policję mogłyby być potraktowane jako dowody rzeczowe. Druga to uchwycone przez aparat momenty poprzedzające prawdopodobne przestępstwo, czasami zestawiane w dyptyki ze zdjęciami, które można uznać za dokumentację miejsca jego dokonania. Trzecią grupę stanowią fotografie, w których zbrodnię oglądamy za pośrednictwem odbić na błyszczących przedmiotach.

Artysta stosuje konwencję dokumentacji policyjnej. Dąży do maksymalnego obiektywizmu, zachowania dystansu i eliminacji zaangażowania emocjonalnego. Nie przekazuje jednej, całościowej wersji historii, ale sugeruje przebieg zdarzeń poprzez fragmenty – pojedyncze obrazy i przedmioty. Uruchamia podejrzliwość naszej wyobraźni i jej skłonność do interpretowania zdarzeń jako przestępczych. Zbrodnia wprawdzie budzi odrazę, jednak u większości ludzi przewagę nad wstrętem bierze ciekawość. Wydaje się, że dla człowieka zło jest bardziej intrygujące niż normalność.

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
26.10.2018 - 17.03.2019
Wernisaż:
25.10.2018 godz. 18
Artysta:
Mac Adams
Kurator:
Agnieszka Sachar