OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Język kwiatów//

Akira Inumaru Język kwiatów

26.10.2018 - 17.03.2019

Przedstawienia natury w sztuce zmieniały się na przestrzeni wieków. W zależności od tendencji była ona używana w roli symbolicznej lub realistycznej. Stała się także obszarem działań bezpośrednich, które ukonstytuowały nowy kierunek – land art.

Dla Akiry Inumaru natura jest inspiracją i równocześnie źródłem materiałów. Artysta do tworzenia wykorzystuje bowiem kwiaty, barwniki pozyskane z roślin oraz oddziaływanie słoneczne. Jak deklaruje głównym tematem jego realizacji jest światło. Nie tylko w znaczeniu fizycznym („tworzy” kolor, niszczy materię i równocześnie jest życiodajne), ale także filozoficznym (platońska koncepcja łączenia światła z poznaniem) oraz mistycznym (światło utożsamiane z duchowością).

Na wystawie w Galerii Alfa oraz jej aneksie prezentujemy trzy cykle. Dwa z nich – Iki utsushi [Podwójny] oraz Ignis fatuus [Błędne ogniki] – są połączone procesem powstawania dzieła i tworzą dyptyk. Pierwszy jest genezą, drugi rezultatem. Poprzez ich zestawienie widzimy dwie różne metody twórcze – przypadek oraz kontrolę gestu. Do wykonania prac artysta użył kwiat kosmosu z rodziny astrowatych oraz wprowadził interwencję światłem. Trzeci cykl – L'arc-en-ciel des plantes – składa się z przedstawień siedmiu roślin, które są naturalnymi źródłami barwników. Kolory jakie można z nich uzyskać odpowiadają poszczególnym barwom tęczy, która powstaje w wyniku rozszczepienia światła białego.

Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji artystów z Kolekcji MOCAK-u. Jest także kolejną, po wystawie Logiczna emocja pokazywanej w Muzeum w 2015 roku, ukazującą dokonania współczesnych artystów japońskich.

Miejsce:
Galeria Alfa
Data wystawy:
26.10.2018 - 17.03.2019
Wernisaż:
25.10.2018 godz. 18
Artysta:
Akira Inumaru
Kurator:
Monika Kozioł
Więcej o artyście: