OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Wysiedleni//

Wirtualne zwiedzanie wystawy

Rune Eraker Wysiedleni

14.02.2014 - 27.04.2014

Wystawa była pierwszą prezentacją prac norweskiego fotografa Rune Erakera w Polsce i zarazem pierwszym pokazem fotografii społecznie zaangażowanej w MOCAK-u. Składały się na nią 72 czarno-białe fotografie z cyklu Zapach tęsknoty (The Smell of Longing) oraz dwie projekcje zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu.

Zaprezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Zwracają uwagę na powody, dla których ludzie zmuszani są porzucać swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju. Dokumentując codzienne sytuacje z ich życia, z wojną i tragedią w tle, artysta skupia się na przyczynach uchodźstwa.

Rune Eraker (ur. 1961), fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn „Norwegian Journal of Photography”. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię Demokratyczna Republika Kongo, a w 2009 uzyskał norweski tytuł Freelancer of the Year.
Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.