OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Podróż na wschód//

Podróż na wschód

02.12.2011 - 29.01.2012

Wystawa Podróż na Wschód w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 w odkrywczy sposób pokazała sztukę i kondycję sztuki współczesnej krajów funkcjonujących przez lata w orbicie wpływów Związku Radzieckiego. Wielowiekowe przenikanie się kultur i religii ze wszystkimi wewnętrznymi konsekwencjami takimi jak konflikty etniczne przez kilka dekad kontrolowane było sztucznie przez Związek Radziecki. Po upadku wielkiego mocarstwa i większemu bądź mniejszemu rozluźnieniu zależności od Rosji oraz procesów demokratyzacji władzy poszczególnych państw, sytuacja polityczna interesujących nas krajów nie koniecznie uległa poprawie. Bogate kulturalnie, a ekonomicznie wciąż biedne państwowości interesują nas w szczególnym momencie transformacji, gdzie teraźniejszość naznaczona jest na każdym kroku trudną przeszłością z nadzieją na lepsze jutro.
Do udziału w wystawie Podróż na Wschód zostali zaproszeni artyści z  Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Ukrainy i Polski. Młode państwowości i historia kraju wpływają na kondycję sztuki. Działalność artystyczna związana jest wszak nie tylko z zasobami własnymi artysty, ale także z uczelniami artystycznymi, instytucjami wspierającymi proces produkcji prac i ich wystawiania, wreszcie z licznością środowiska i obecnością kuratorów i krytyków sztuki. Są to żywe problemy, o których opowiadano nam nieledwie we wszystkich krajach. Pytaliśmy zatem artystów o to, co ich porusza w danym miejscu i czasie.
Temat, skala i ranga wydarzenia oraz również jego terytorialny zasięg ściśle korespondował z ideą Projektu Partnerstwa Wschodniego zainicjowanego przez Polskę i Szwecję do którego zaproszeni zostali artyści z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, czyli krajów objętych projektem, oraz artystów z Polski.
Wystawa została zrealizowana i zaprezentowana w sierpniu i we wrześniu 2011 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku, następnie w odwiedziła muzeum Art-Kyiv Contemporary w Kijowie. Projekt realizowany jest w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie EU, koordynowanego koncepcyjnie i realizacyjnie przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Zaproszeni artyści:

Armenia: Vahram Aghasyan, Ruben Arevshatyan, Samvel Baghdasaryan, Arman Grigoryan, Armine Hovhannisyan, Tigran Khachatryan;
Azerbejdżan: Rashad Alakbarov, CHINGIZ, Babi Badalov, Orkhan Huseynov, Sabina Shikhlinskaya;
Białoruś: Anna Chkolnikova, Aleksander Komarov, Marina Naprushkina, Sergey Shabohin, Oleg Yushko;
Gruzja: Bouillon Group, Lado Darakhvelidze, Elene Rakviashvili, Nino Sekhniashvili, Sophia Tabatadze;
Mołdawia: Veaceslav Druta, Tatiana Fiodorova, Maxim Kuzmenko, Dumitru Oboroc, Stefan Rusu;
Ukraina: Anatoly Belov, Alevtina Kakhidze, Yaroslava-Maria Khomenko, Volodymyr Kuznetsov,
Stas Volyazlovsky, TanzLaboratorium;
Polska: Alicja Bielawska, Kuba Dąbrowski, Nicolas Grospierre, Elżbieta Jabłońska, Dominik Jałowiński, Anna Molska, Joanna Rajkowska.
m
Wydarzenie było częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011: www.uwaganakulture.pl.
Informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych Polskiej Prezydencji można znaleźć na www.culture.pl.

Zapraszamy na stronę Europejskiego Kongresu Kultury http://www.culturecongress.eu/

Otwarcie wystawy

Miejsce:
Poziom 0
Data wystawy:
02.12.2011 - 29.01.2012
Wernisaż:
01.12.2011 godz. 18.00
Kuratorzy:
Anna Łazar
Monika Szewczyk
Koordynator wystawy:
Monika Kozioł