OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Kolaże//

Ghislain Dussart Kolaże

17.05.2013 - 16.06.2013

Ghislain Dussart fotografował Brigitte Bardot od samego początku kariery. Po raz pierwszy spotkali się w 1953 roku, kiedy fotograf odwiedzał siostrę aktorki. Ich wieloletnia znajomość zaowocowała najbardziej znanymi zdjęciami Bardot – ikony kobiecości. Fotografie publikowane były na bieżąco w magazynie „Paris Match”, a następnie w albumie wydanym z przedmową Françoise Sagan.

Dzięki wystawie w MOCAK-u mieliśmy szansę poznać inny, mniej klasyczny wizerunek gwiazdy, przetworzony przez fantazje jej współpracownika. Projekt ten pokazuje rozdźwięk między osobistym stosunkiem artysty do aktorki, a ich wspólną pracą nad tworzeniem publicznego wizerunku Brigitte Bardot. Kolaże Dussarta, stworzone z fotografii wykonanych w latach 60. na Lazurowym wybrzeżu, przedstawiają gwiazdę oraz inne jego muzy (m.in. Annę Karinę, jego ówczesną partnerkę) w sytuacjach z jego najśmielszych fantazji – spętane, krzyżowane, chłostane. Jednak kobiety na tych zdjęciach nie sprawiają wrażenia nieszczęśliwych i skrzywdzonych, występując w tych nierealistycznych sytuacjach, raczej są świadome swojej siły. Całemu projektowi towarzyszy atmosfera zabawy, a nie represji. Te śmiałe obyczajowo projekty pozostawały przez wiele lat w ukryciu, a po raz pierwszy zostały pokazane już po śmierci autora.

Ghislain Dussart (1924–1996)

Znany także jako Jicky Dussart, francuski malarz i fotograf, którego ulubioną muzą była przez lata Brigitte Bardot. Pracownik magazynu „Paris Match”, autor zdjęć do albumu Brigitte Bardot, racontée par Françoise Sagan (1975).

Miejsce:
Galeria Alfa
Data wystawy:
17.05.2013 - 16.06.2013
Wernisaż:
16.05.2013 godz. 18
Artysta:
Ghislain Dussart
Koordynatorzy:
Agnieszka Olszewska
Katarzyna Wąs

Organizator wystawy