//Wędrująca biblioteka//
Wędrująca biblioteka
13.09.2014 - 09.11.2014
W piątek 12 września w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa została otwarta wystawa Wędrująca biblioteka. Pierwsza odsłona wystawy była prezentowana w Bibliotece MOCAK-u (23.4–16.5.2013), pokaz w Gdańsku został wzbogacony o nowe prace.
Biblioteka to ciągły ruch – ludzi, książek i idei. Wędrująca biblioteka stara się oddać specyfikę życia książek, podkreślając jej łączność ze zmianami zachodzącymi w polskiej rzeczywistości. Wystawa daje okazję do nostalgii za antykwariuszem i obwoźną biblioteką, wchodzi w dialog z tradycją książki artystycznej, prezentuje prekursorskie wydawnictwo elektroniczne. Wychodząc od studiów przypadków, Wędrująca biblioteka bada (u)życie i społeczny odbiór książek. Od indywidualnych doświadczeń czytania przechodzi do losów książki jako przedmiotu – jej obiegu, współczesnych modeli funkcjonowania oraz sposobów artystycznej interwencji. Złożoność problemu odzwierciedla różnorodność pokazywanych prac – wystawa korzysta z wielu mediów, łącząc narrację dokumentu z uniwersalnym językiem sztuki.
Inspiracją dla wystawy Wędrująca biblioteka była książka artystyczna Zbigniewa Makowskiego Las husula extranas, którą można oglądać jako eksponat w Bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Książka została wykonana w 1965 roku na bazie publikacji Oczerki istorii CCCP IX–XIII ww. Interwencja artysty zamazała pierwotną treść w języku rosyjskim i nadbudowała na niej nowe warstwy znaczeń. Swobodnie zestawione cytaty, treści i znaki wytworzyły strukturę palimpsestu, otwartą na odczytania i interpretacje. Każdorazowe przeglądanie książki skutkuje nowymi odkryciami, przypominającymi momenty epifanii. Wśród wielu notatek, można znaleźć na przykład pytanie: „Uchwycić ruchome ruchomym?”.
Wystawa w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa potrwa do 9 listopada 2014 >>>