OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Petr Pavlensky //Anonimowy nacjonalista//

Off Plus Camera Petr Pavlensky Anonimowy nacjonalista

25.04.2014 - 11.05.2014

Oficjalny wernisaż z udziałem artysty odbył się 4 maja o godzinie 18.30.

Artysta wizualny i aktywista polityczny Petr Pavlensky (Piotr Pawlenskij) reprezentuje nową falę sztuki protestu i twórczości dysydenckiej w Rosji. Przedstawiciele tego nurtu, do którego należą między innymi grupy Pussy Riot i Wojna, sięgają po mocne środki wyrazu w performansach i akcjach oraz wykorzystują swoje ciała, aby walczyć z dyktaturą i uciskiem władzy. Bezkompromisowo i z obywatelskim nieposłuszeństwem stwarzają sytuacje, które rzucają radykalne wyzwanie mentalności państwa i panującemu systemowi.

Wystawa Anonimowy nacjonalista opowiadała o prawdziwym wydarzeniu, kiedy doszło do morderstwa w cywilnych warunkach, ale z militarystycznych pobudek. Widzieliśmy tors młodego mężczyzny, którego nagie ciało nosi ślady brutalnej przemocy, bez przebierania w słowach przywołującego owo tragiczne wydarzenie. Jego historia ujmuje istotę ideologii nacjonalistycznej bez usprawiedliwiających teorii narodowo-liberalnych i innych zaburzających obraz ozdobników.

KNIPSU to inicjatywa artystów z Bergen w Norwegii. Jest to lokalna przestrzeń sztuki i ruchoma scena dla wystaw, wydarzeń, projekcji filmów, koncertów, warsztatów, a także działalności wydawniczej. KNIPSU postawiło sobie za cel zapewnienie interdyscyplinarnej płaszczyzny twórczej wymiany i dialogu pomiędzy artystami ponad granicami państw. Jest prowadzone na zasadach współpracy i metody „zrób to sam” przez artystki Hilde Jørgensen i Mayę Økland od sierpnia 2010 roku. KNIPSU otrzymuje hojne wsparcie od Norweskiej Rady Sztuki oraz miasta Bergen.


Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
25.04.2014 - 11.05.2014
Wernisaż:
04.05.2014 godz. 18:30
Organizator wystawy:
Off Plus Camera
Kuratorzy:
Maya Økland, Hilde Jørgensen / KNIPSU we współpracy z Delfiną Jałowik