OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018//

Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018

29.06.2018 - 16.09.2018

Z powodów technicznych czas trwania wystawy Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018 zostaje skrócony o tydzień, do niedzieli, 16 września.

Coroczny konkurs stypendialny Fundacji Vordemberge-Gildewart odbywa się w różnych krajach. W 2011 roku MOCAK zorganizował jego pierwszą polską edycję, w której udział wzięło 15 twórców. Ich prace zostały zaprezentowane na wystawie Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart. Spośród nich międzynarodowe jury, powołane przez Radę Fundacji, wyłoniło troje laureatów: pierwszą nagrodę (20 tysięcy franków szwajcarskich) otrzymała  Anna Okrasko, wyróżnienia (po 10 tysięcy franków szwajcarskich) – Róża Litwa i Jan Dziaczkowski.

Po kilku latach starań MOCAK został zaproszony do przygotowania kolejnej edycji konkursu stypendialnego. Aby dokonać jak najobiektywniejszego wyboru, skierowaliśmy prośbę o zarekomendowanie najciekawszych młodych twórców do najważniejszych instytucji prezentujących sztukę współczesną w Polsce. Były to: Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Bielska BWA, Galeria Kronika w Bytomiu, Gdańska Galeria Miejska, BWA Katowice, Bunkier Sztuki w Krakowie, Galeria Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Arsenał w Poznaniu, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, BWA Tarnów, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Wrocław, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu i BWA Zielona Góra. Do wystawy Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018 zakwalifikowanych zostało 16 artystówIch prace wzięły udział w konkursie, a 27 czerwca 2018 roku międzynarodowe jury powołane przez Fundację wyłoniło laureatów.

Pierwszą nagrodę, w wysokości 40 tysięcy franków szwajcarskich (około 151 tysięcy złotych), otrzymała Diana Lelonek. Wyróżnienia po 15 tysięcy franków szwajcarskich (około 56 tysięcy złotych) przyznano Maciejowi Cholewie i Małgorzacie Goliszewskiej.

Fundacja Vordemberge-Gildewart rozpoczęła działalność w 1981 roku zgodnie z ostatnia wolą Ilse Vordemberge-Ledy, żony Friedricha Vordembergego-Gildewarta, z którym spędziła wiele lat. Celem statutowym tej instytucji jest wspieranie artystów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Jury przyznaje wybranemu twórcy nagrodę wystarczającą na pokrycie kosztów działalności artystycznej przez okres około dwóch lat. Zadaniem kuratora zaproszonego przez Fundację jest zorganizowanie wystawy wybranych artystów oraz zaprezentowanie portfolio każdego z nich.

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
29.06.2018 - 16.09.2018
Wernisaż:
28.06.2018 godz. 18
Artyści:
Przemek Branas
Maciej Cholewa
Małgorzata Goliszewska
Natalia Janus-Malewska
Ewa Juszkiewicz
Adrian Kolarczyk
Daniel Koniusz
Sebastian Krok
Kamil Kukla
Agata Kus
Magdalena Lazar
Diana Lelonek
Honorata Martin
Agnieszka Polska
Maciej Salamon
Jana Shostak
Kurator:
Delfina Jałowik
Koordynator:
Mateusz Grymek