OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Młodzi z łódzkiej Szkoły Filmowej//

Młodzi z łódzkiej Szkoły Filmowej

28.06.2019 - 22.09.2019

Na wystawie pokażemy etiudy końcoworoczne studentów Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, które powstały w pracowni filmu dokumentalnego Grażyny Kędzielawskiej, Marii Zmarz-Koczanowicz i Sławomira Kalwinka prowadzonej na pierwszym roku.

Filmy cechuje duża różnorodność tematyczna. Reżyserzy wybierają na bohaterów swoich prac osoby należące do bardzo zróżnicowanych grup społecznych, reprezentujące odmienne postawy i dokonujące rozmaitych wyborów. Elementami wspólnymi są refleksja antropologiczna, prezentacja pewnego sposobu na życie oraz związanych z nim trosk, pragnień i tęsknot.

Na poziomie rozwiązań formalnych możemy wyróżnić dwa sposoby narracji. Pierwszy - popularniejszy wśród studentów - to portretowanie wybranych postaci i grup społecznych poprzez wypowiedzi bohaterów filmowych, połączone z komentarzami reżysera. Drugi typ narracji to opowiadanie przede wszystkim obrazami i dźwiękiem. Pierwszy, reportażowy sposób budowania historii jest nieco bardziej oczywisty. W drugim odczytanie sensu opiera się na intuicji i wizualnej uważności odbiorcy.

Pokazywane filmy dokumentalne prowadzą do konkluzji, że osobowość i wrażliwość człowieka są w dużej mierze zdeterminowane przez jego wybory życiowe oraz relacje z najbliższymi.

 

W publikacji Przewodnik dokumentalisty. Podstawy warsztatu autorstwa Grażyny Kędzielawskiej został opisany jej autorski program pracowni. Książka będzie dostępna w MOCAK Bookstore. Została przetłumaczona na języki angielski, francuski i białoruski.

Miejsce:
Galeria Re
Data wystawy:
28.06.2019 - 22.09.2019
Wernisaż:
27.06.2019 godz. 18
Artyści:
Zuzanna Grajcewicz
Michał Hytroś
Peter Sand Magnussen
Tales Maniçoba
Ivan Maslov
Ania Morawiec
Patrycja Polkowska
Jeremi Skrodzki
Kurator:
Agnieszka Sachar