OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Śmierć nie ma ostatniego słowa. Doświadczenie Auschwitz dzisiaj// w Zentrum für verfolgte Künste im Kunstmuseum Solingen

Śmierć nie ma ostatniego słowa. Doświadczenie Auschwitz dzisiaj w Zentrum für verfolgte Künste im Kunstmuseum Solingen

09.12.2015 - 24.01.2016

Od grudnia w Zentrum für verfolgte Künste im Kunstmuseum Solingen można oglądać część prezentowanej poprzednio w MOCAK-u wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz.

Wystawa podkreśla istotną obecność tematu Auschwitz dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym. Nie chodzi o prezentowanie sztuki, której tematem jest ogólnie pojęty Holokaust, ale o prace odnoszące się do anus mundi – Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, najbardziej tragicznego symbolu, który wyprodukował człowiek.

„Prace artystów należących do drugiej i trzeciej generacji po Auschwitz pokazują nowe sposoby przedstawiania tragicznych obozowych doświadczeń i wydarzeń oraz ich stosunek do nich. W ten sposób utrzymują aktualność przekazu o dramacie Holokaustu. Mimo różnic między Polakami, Izraelczykami i Niemcami to właśnie pamięć łączy te narody ofiar i sprawców, będąc częścią naszej tożsamości. Twórcy są świadomi spoczywającego na wszystkich obowiązku pamięci o Zagładzie. O tej odpowiedzialności tak powiedział ocalały z Holokaustu Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla: »Każdy, kto dzisiaj wysłucha świadka, sam nim zostanie«” Fragment tekstu współkuratorki wystawy Delfiny Jałowik z publikacji MOCAK-u Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz dzisiaj.

Wśród prezentowanych w Solingen dzieł można znaleźć między innymi prace Rafała Jakubowicza (Polska), Jane Korman (Izrael) i Ernsta Vollanda (Niemcy).

Wystawie towarzyszy trójjęzyczna, polsko-angielsko-niemiecka publikacja Polska – Izrael – Niemcy Doświadczenie Auschwitz dzisiaj.

Miejsce:
Zentrum für verfolgte Künste im Kunstmuseum Solingen
Data wystawy:
09.12.2015 - 24.01.2016
Wernisaż:
08.12.2015 godz. 18:00
Kuratorzy:
Delfina Jałowik, Jürgen Kaumkötter
Współorganizator :
MOCAK