OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Odbitka próbna//

Odbitka próbna

24.06.2016 - 25.09.2016

Wystawa studentów i dyplomantów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prezentuje prace powstałe w latach 2014–2016 w Pracowni Miedziorytu prof. Krzysztofa Tomalskiego. Grafiki wykonane w technikach wklęsłodruku, dawniej przeznaczonych do celów ilustracyjno-reprodukcyjnych, posłużyły do zaprezentowania istotnych współczesnych zagadnień.

Ekspozycja ma na celu określenie charakteru praktyki unowocześniania tradycyjnego warsztatu. Tytuł nawiązuje do serii odbitek wykonywanych podczas pracy nad matrycą, które umożliwiają przeanalizowanie kompozycji i skontrolowanie bieżącego stanu. Czuwanie nad całością procesu jest konieczne, gdyż techniki te nie pozwalają na naprawienie błędu. W Pracowni Miedziorytu druk został włączony do procesu kreacji, dając kolejną sposobność do nowatorskich i indywidualnych rozwiązań. Twórcy koncentrują się na samym medium, poszukując odpowiedniego dla siebie sposobu obrazowania. Na wystawie możemy zobaczyć różne techniki metalowe, zarówno suche (mezzotinta), jak i trawione (akwaforta, akwatinta, miękki werniks).

Współcześnie terminem „grafika” najczęściej określa się grafikę komputerową polegającą na cyfrowej manipulacji obrazem. Grafika warsztatowa jest taktowana jako zbiór technik historycznych, kojarzonych powszechnie z rzemiosłem, schematycznością i z góry określoną estetyką. Choć jej praktykowanie nadal wymaga wielu narzędzi i specjalistycznego wyposażenia pracowni, dziedzina ta uniezależniła się od swej funkcji użytkowej. Młodzi artyści koncentrują się na swobodnych, jednorazowych efektach, poszukując uzasadnienia dla posługiwania się tymi tradycyjnymi technikami w swej twórczości.

Miejsce:
Galeria Re
Data wystawy:
24.06.2016 - 25.09.2016
Wernisaż:
23.06.2016 godz. 18
Artyści:
Marlena Biczak
Joanna Kaczor
Jerzy Piątkowski
Wojciech Sobczyk
Zofia Szczęsna
Kaja Wojtyga
Kurator:
Martyna Sobczyk