OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Audycja o sztuce//. Krzysztof M. Bednarski / Bachus

Audycja o sztuce. Krzysztof M. Bednarski / Bachus

01.08.2017 godz. 12

Opublikowano: 31.07.2017

MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u. Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.

Od 1 do 4 sierpnia o godzinie 12 Adrian D. Kowalski, koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u będzie opowiadać o pracy Krzysztofa M. Bednarskiego.

Adrian D. Kowalski – koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się filmami realizowanymi przez współczesnych artystów i ich recepcją. Publikował między innymi w „Dekadzie Literackiej”, „Masce”, „Studiach Orientalnych”, „Muzyce”, „Polisemii”, „Zeszytach Naukowych UJ”.

Krzysztof M. Bednarski (1953, Polska / Włochy)
z cyklu Ja, Bachus (Toskania)
1999, fotografie

Artysta wciela się w postać Bachusa, nawiązując do tradycyjnych sposobów przedstawiania tego boga w sztuce. Bachus jest często ukazywany jako grubszy, uśmiechnięty mężczyzna lub dziecko, z wieńcem z liści winorośli na głowie i czarą wina w dłoni. Naśladując pozy znane z obrazów, Krzysztof M. Bednarski tworzy własny, uwspółcześniony i karykaturalny obraz postaci mitologicznej. Wchodząc w rolę Bachusa, odgrywa kabaret o zabarwieniu erotycznym, który następnie dokumentuje w serii zdjęć.