OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Audycja o sztuce//. Pola Dwurnik / portrety Królowej Elżbiety I

Audycja o sztuce. Pola Dwurnik / portrety Królowej Elżbiety I

29.08.2017 godz. 12

Opublikowano: 29.08.2017

MOCAK zaprasza na wakacyjne spotkania na wystawie Sztuka w sztuce. Codziennie od wtorku do piątku o godzinie 12 zwiedzający Muzeum będą mieli okazję posłuchać komentarza i interpretacji przedstawionych przez jednego z pracowników merytorycznych MOCAK-u. Podstawą Audycji będzie odniesienie do dzieła sztuki, które stało się inspiracją dla współczesnego artysty. W trakcie spotkań zostaną poruszone szersze wątki dotyczące relacji sztuki dawnej ze sztuką współczesną. Audycje odbędą się w sali wystawienniczej przy wybranym dziele sztuki.

Od 29 sierpnia do 1 wrześniaa o godzinie 12 Monika Smyła z Działu Edukacji będzie opowiadać o pracy Poli Dwurnik.

Monika Smyła – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W MOCAK-u pracuje w Dziale Edukacji. Zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty i instalacje.

Pola Dwurnik (1979, Polska / Niemcy)
I Am Married to Painting
2006
olej / płótno
courtesy of P. Dwurnik

Kompozycja pracy nawiązuje do XVI-wiecznych portretów Elżbiety I, natomiast tytuł do słynnej wypowiedzi królowej, która odmawiając małżeństwa, oświadczyła, że jest już  poślubiona Anglii. Jeden z obrazów będący źródłem inspiracji artystki pokazuje królową w sukni ozdobionej różnorodnymi motywami zwierzęcymi i roślinnymi. Miały one symbolizować władzę Elżbiety nad całością stworzenia. W pracy I Am Married to Painting zwierzęta pojawiają się w formie cytatów z dzieł znanych twórców współczesnych i stają się oznaką panowania artystki nad sztuką.