OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Co to jest program muzeum?//

Co to jest program muzeum?

28.04.2010

Opublikowano: 29.04.2010

Pierwszym zorganizowanym przez MOCAK wydarzeniem był panel dyskusyjny „Co to jest program muzeum?”, do udziału w którym zaprosiliśmy twórców programów najważniejszych polskich instytucji zajmujących się sztuką najnowszą: Piotra Krajewskiego, Dorotę Monkiewicz, Joannę Mytkowską, Piotra Piotrowskiego, Andę Rottenberg, Jarosława Suchana, Marka Świcę oraz Marię Annę Potocką.

Celem panelu była refleksja nad formułą współczesnego muzeum, któremu – jak pisze Gerald Matt – „w ciągle zmieniającym się, dynamicznym otoczeniu […] nie przysługuje już żadne trwałe miejsce. Podlega ono ciągłemu formowaniu, zmuszone jest wciąż na nowo rewidować i definiować swoje stanowisko w sprawie funkcji publicznej, którą pełni” (Muzeum jako przedsiębiorstwo, tłum. A. Wajs, Aletheia, Warszawa 2006). Jak zatem w czasach przewartościowań kapitału symbolicznego stworzyć stabilny program, który będzie odzwierciedlał dynamikę rozwoju kultury najnowszej? Czy ograniczenie programu jest wyborem, czy koniecznością? W jaki sposób nakreślić jego granice? Co wybrać: program otwarty, eksperymentujący czy zrównoważony? Model menadżerski czy konsultacyjny?      

Podczas pierwszej części panelu każdy z zaproszonych gości przedstawił własną propozycję tego, jak powinien wyglądać program muzeum. Po przerwie odczytany został manifest Roberta Kuśmirowskiego Muzeum zdeponowane, następnie odbyła się otwarta dyskusja.


Panel odbył się 28 kwietnia 2010 roku w auli Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Prowadzenie: Paweł Brożyński i Sebastian Liszka