OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją//. Leopold Kessler

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją. Leopold Kessler

30.05.2019 godz. 11–19

Opublikowano: 01.04.2019

W ramach kwietniowych i majowych Czwartków z Kolekcją prezentujemy trzy prace Leopolda Kesslera: Import Budapeszt – Wiedeń (2006), Odnowiony (2003) i Naprawione (2002).

Artystę interesuje przede wszystkim przestrzeń publiczna, w której obrębie dokonuje subtelnych, ironicznych i półlegalnych interwencji. Ubrany w strój roboczy, wpisuje się w krajobraz miejski i staje się prawie niezauważalny dla przechodniów. Kreując absurdalne sytuacje, pokazuje bezgraniczne zaufanie, jakim społeczeństwo obdarza osoby noszące uniformy pracowników służb komunalnych. W swoich działaniach bada możliwości przestrzeni miejskiej i wskazuje na luki w jej usystematyzowanej strukturze.

Odnowiony i Naprawione ubrany w uniform fachowiec dokonuje napraw w mieście. Przy każdej wykonanej pracy składa swój podpis. Przełamuje tym samym anonimowość obsługi technicznej, a równocześnie podważa tradycyjne postrzeganie.

Z kolei praca Import Budapeszt Wiedeń przedstawia z pozoru niewinną i prostą sytuację. Jednak powód przesyłania papierosów z Budapesztu do Wiednia budzi niewygodne pytanie, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z przemytem.

Prace Leopolda Kesslera można oglądać także w ramach wystawy Kolekcji MOCAK-u (wideo Perforation cal. 10 mm) oraz prezentacji Kolekcja wokół MOCAK-u (instalacja MOCAK Surrogate Bike City Station, zlokalizowana przed budynkiem Muzeum, przy ul. Lipowej).

 


 

Czwartki z Kolekcją to dwuletni projekt, w ramach którego co tydzień w dniu darmowego wstępu do Muzeum w sali audiowizualnej można zobaczyć wybrane prace wideo z Kolekcji MOCAK-u. Nasze zbiory wideo liczą obecnie 162 dzieła. Przynajmniej połowa z nich nie była dotychczas pokazywana na wystawach Kolekcji.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w godzinach otwarcia Muzeum (11–19). W czwartek wstęp na wystawę Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.