OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dzień Wolnej Sztuki 2012

Dzień Wolnej Sztuki 2012

28.04.2012

Opublikowano: 24.04.2012

Zwiedzający muzeum sztuki, według badań, jednej pracy poświęca średnio osiem sekund, czyli akurat tyle, aby jej nie przetworzyć i nie zapamiętać. Bezrefleksyjna, taśmowa  i bierna percepcja sztuki sprawia, że odbiorca czuje się skrajnie zmęczony, a galerie muzealne stają się dla niego synonimem wizualnego chaosu. Dlatego właśnie organizatorzy Dnia Wolnej Sztuki – z angielskiego Slow Art Day – wpadli na pomysł, aby zwolnić bieg po muzeum i pochylić się nad wybranymi pracami, zamiast obciążać się przytłaczającym ogromem kolekcji.

Dzień Wolnej Sztuki to międzynarodowa akcja muzealna, której celem jest umożliwienie widzom znalezienia swojego sposobu na odbiór sztuki i otwarcie się na jej niespieszną percepcję. W każdym z muzeów, które bierze udział w akcji, zostaje wybranych kilka obiektów z wystaw stałych lub czasowych. Zwiedzający zatrzymują się przy nich na przynajmniej kilka minut, a po godzinie spotykają się na lunchu lub kawie, aby wymienić się wrażeniami. Akcja promuje świadome oglądanie sztuki i zwalnia zwiedzających ze źle pojętego poczucia obowiązku każącego im oglądać całą ekspozycję.

W 2010 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie miała miejsca pierwsza polska edycja akcji Dzień Wolnej Sztuki, w której wzięło udział ponad osiemdziesiąt osób. Polskie wydarzenie zostało wzbogacone o pilotów wolontariuszy, którzy mają służyć pomocą wszystkim uczestnikom. Ich zadanie nie polega jednak na komentowaniu dzieł, to należy bowiem do kuratorów, a na stymulowaniu zwiedzających poprzez zadawanie im pytań i wspólną dyskusję na temat prac.

Tegoroczny Dzień Wolnej Sztuki na całym świecie odbędzie się w sobotę 28 kwietnia w samo południe. Po godzinie kontemplacji pięciu wybranych dzieł uczestnicy spotkają się i porozmawiają o swoich wrażeniach. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej również bierze udział w tej akcji. Zapraszamy wszystkich chętnych na zwiedzanie o godzinie 12, a następnie na dyskusję w kawiarni MOCAK Café. W MOCAK-u uwolnimy sztukę w sposób całkowity, w związku z czym wstęp do Muzeum w tę sobotę będzie bezpłatny.