OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dzień Wolnej Sztuki 2014

Dzień Wolnej Sztuki 2014

W sobotę 26 kwietnia 2014 roku odbyła się w MOCAK-u kolejna edycja międzynarodowego projektu muzealnego Slow Art Day (Dzień Wolnej Sztuki). Celem projektu jest zachęcenie zwiedzających do oglądania prac artystów w zwolnionym tempie, czyli w czasie nieco dłuższym niż statystyczne 8 sekund. Dzięki temu odbiorcy mają możliwość opracowania własnej metody zwiedzania muzeum, zastanowienia się nad treścią i niewidoczną na pierwszy rzut oka historią dzieła sztuki.

Trzecia edycja akcji została zorganizowana wokół pięciu wybranych prac z Kolekcji MOCAK-u oraz wystaw czasowych. Przy każdej z nich czekał na uczestników wolontariusz, który zadawał pytania mające pomóc w samodzielnej i kreatywnej interpretacji. Zwiedzający mieli również okazję wykonać kilka zadań praktycznych.

W tej edycji wybrano następujące dzieła:
Kolekcja MOCAK-u: Marcin Maciejowski, Otóż, jeśli chodzi o ten obraz, to jest dosyć interesujący, 1999/2000;                   Jadwiga Sawicka, Pozalewała, poniszczył, 1999
Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?: Sztandar ekstazy, lata 70.
Prywatne wnętrze
: Leszek Zając, bez tytułu, niedatowane
Biblioteka Mieczysława Porębskiego: Kazimierz Mikulski, Czerwone liście, niedatowane

Na zakończenie uczestnicy spotkali się w kawiarni MOCAK-u, gdzie mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami na temat zobaczonych prac. Późniejsza dyskusja dotyczyła współczesnej kondycji sztuki oraz granic wolności twórczej artysty.