OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//To, co zachwyca, wzrusza, wstrząsa// - Elżbieta Sala

To, co zachwyca, wzrusza, wstrząsa - Elżbieta Sala

Dokończenie zdania „Sztuka to…” wydaje mi się tak trudnym zadaniem, że sama bym go nikomu nie wyznaczyła. Zdobywa się jednak na to Agnieszka Piksa, z charakterystyczną dla siebie wrażliwością i dowcipem. Z jej pracy nie wynika, co sama na temat sztuki sądzi. Stworzony przez nią komiks prowadzi nas przez wiele skojarzeń, by na końcu postawić sprawę na ostrzu noża. W prawym dolnym rogu komiksu czytamy: „Jeśli któreś ze stwierdzeń możesz uznać za prawdziwe, to w miejscu twarzy wytnij otwór i wstaw swoje zdjęcie”. Innymi słowy: jeśli masz na temat sztuki jakiekolwiek zdanie, to zareaguj, zmieniając oglądaną pracę. Piksa proponuje odbiorcy, by zniszczył część, która odpowiada jego oczekiwaniom, a lukę wypełnił sobą. Pokazuje to groteskowość sytuacji – kiedy to w pracy artysty odnajdujemy jedynie to, z czym się zgadzamy. Piksa jest jedną z nielicznych artystek, które pomagają skonfrontować się z bardzo trudnymi zagadnieniami, biorąc je w nawias uśmiechu.

Agnieszka Piksa urodziła się w 1983 roku w Warszawie. W 2009 roku ukończyła Wydział Grafiki ASP w Krakowie w pracowni Joanny Kaiser. Jest autorką komiksów, ilustracji i murali. W swoich pracach cytuje literaturę piękną na równi z naukową, grając znaczeniami i nieporozumieniami. Interesuje ją zarówno tradycyjna narracja, jak i eksperymenty lingwistyczne. Publikowała w Polsce (Gili-gili, Centrala, Ha!art) i za granicą (Kush!, Silent Wall, Comixiade). Realizowała zlecenia dla Teatru Studio i Muzeum Sztuki w Łodzi. W lipcu 2011 roku prowadziła warsztaty w MOCAK-u Historia komiksu, historia w komiksie.

Praca Agnieszki Piksy jest pierwszym z cyklu dodatków edukacyjnych, które będą zamieszczane w „MOCAK Forum”. Ich celem ma być pokazanie, w jaki sposób nauczanie sztuki współczesnej widzą artyści.

Zapraszamy do twórczej realizacji zadania zaproponowanego przez Agnieszkę Piksę.

 

Elżbieta Sala (ur. 1984) - absolwentka filozofii UJ i politologii URz, doktorantka na Wydziale Filozoficznym UJ. W MOCAK-u odpowiada za Dział Edukacji.