OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Rysunki Andy’ego Warhola dla najmłodszych// - Iwona Wojnarowicz

Rysunki Andy’ego Warhola dla najmłodszych - Iwona Wojnarowicz

Któż nie zna Andy’ego Warhola. Króla popartu. Niektórzy uważają go za krętacza wypaczającego pojęcie sztuki, większość jednak ma go za geniusza otwierającego nowe przestrzenie artystyczne. Każdy z nas widział zmultiplikowany portret Marilyn Monroe czy Puszki zupy Campbell. Wiemy, że Warhol projektował buty, torebki, druki reklamowe oraz okładki płyt. Ale czy słyszeliśmy, by tworzył również dla najmłodszych?Nieznaną wcześniej stronę odsłania przed nami twórczość Warhola. W ubiegłym roku londyńska oficyna wydała kolorowankę z projektami artysty, którą stworzył, jeszcze zanim został okrzyknięty ikoną popartu.

W 1949 roku Andy Warhol opuścił prowincjonalny Pittsburgh i przybył do Nowego Jorku, by rozpocząć karierę artystyczną. Szybko zasłynął jako wybitny ilustrator i twórca reklam.

Przełomem w jego karierze był rok 1953, kiedy nawiązał współpracę z Teddym i Arthurem Edelmanami z Fleming-Joffe Ltd. To właśnie na ich zlecenie w 1961 roku powstały przedstawione tu ilustracje, które miały być prezentem gwiazdkowym dla dzieci klientów Edelmanów.

Niewielka kolorowanka została wydana drukiem jednak dopiero w 1990 roku. Teraz doczekała się reprintu, urzekając fanów twórczości Warhola, i nie tylko.

Dwadzieścia cztery strony wypełnia czternaście reprodukcji rysunków Warhola. Książka, jak na wstępie zaznacza artysta, pomyślana została jako zbiór osobnych kart, które mogą stać się samodzielnymi dziełami sztuki, idealnym obrazkiem do powieszenia na ścianie czy podarowania bliskiej osobie. Każda strona ukazuje wybitny zmysł rysunkowy twórcy, inspirując młodego czytelnika do ożywienia zaproponowanego mu projektu.

Ilustracje są niezwykle subtelne, wyszukane w swej zawiłej, nieregularnej kresce. Pomimo bogactwa szczegółów rysunki nie przytłaczają swoją formą. Artysta w harmonijny sposób prowadzi linię. Zabawna, egzotyczna menażeria zachęca do tworzenia wokół niej opowieści, która nabiera kształtów w miarę wypełniania barwami kart. Inspiracją do układania historii jest również tytuł, którym opatrzony został każdy z rysunków, na przykład Sweet Kid, Serpent.

W książkach takich jak ta nie można oddzielić roli rysownika i czytelnika. Osobowość twórcy przebija wyraźnie z każdej kładzionej przez niego swobodnej kreski zaznaczającej kontur rysunku. W trakcie wypełniania jej kolorami styl artysty inspiruje do puszczenia wodzy fantazji. Każda z ilustracji staje się osobistym dziełem sztuki, które młody czytelnik tworzy wespół z autorem kolorowanki, rozwijając swoją wyobraźnię.

 

Iwona Wojnarowicz (ur. 1985) – absolwentka historii sztuki UJ. Certyfikowany specjalista ds. tworzenia audiodeskrypcji, systemów katalogowania i dokumentacji zbiorów oraz dostosowywania wystaw i projektów artystycznych do potrzeb odbiorców niepełnosprawnych. W MOCAK-u odpowiedzialna za kwestie inwentaryzacji, digitalizacji i opracowywania zbiorów oraz koordynatorka projektów edukacyjnych realizowanych przez Muzeum.

 

A Coloring Book: Drawings by Andy Warhol

24 strony

Thames&Hudson, London 2011

ISBN 978-0-500-28977-8