OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Koncert z cyklu //Od kantat Bacha do pieśni Moniuszki//

Koncert z cyklu Od kantat Bacha do pieśni Moniuszki

27.10.2019 godz. 18

Opublikowano: 10.10.2019

Fundacja Pianoforte oraz MOCAK zapraszają w niedzielę 27 października o godzinie 18 na koncert W romantycznym salonie z cyklu Od kantat Bacha do pieśni Moniuszki.

Myślą przewodnią cyklu są utwory wokalno-instrumentalne i ich rozwój od baroku aż po czasy Stanisława Moniuszki. W okresie baroku powstawały głównie utwory sakralne, śpiewane w kościołach, natomiast romantyzm przeniósł pieśń do salonów, co nie oznaczało jednak wymarcia kantaty jako formy. Kantaty tworzył także Stanisław Moniuszko, a po nim inni kompozytorzy – aż po współczesność.

Podczas koncertu słuchacze powrócą do epoki romantyzmu, który był czasem rozkwitu pieśni solowej, pisanej do tekstów największych poetów tamtych czasów, takich jak Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Schiller, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid. W ramach koncertu W romantycznym salonie zabrzmią pieśni Felixa Mendelssohna oraz Roberta Schumanna. Wykona je Katarzyna Kucia z towarzyszeniem oboju historycznego (Katarzyna Pilipiuk) oraz oryginalnego instrumentu z epoki – fortepianu stołowego z 1834 roku (Anna Huszczo). Ponadto słuchacze będą mogli posłuchać romantycznych miniatur instrumentalnych na obój i pianoforte C.A. Brauna oraz J. Wiederkehra – kompozytorów romantycznych, których nazwiska rzadko pojawiają się w repertuarze koncertowym.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

 

Wykonawcy:

Katarzyna Kucia - mezzosopran
Antica Cucina w składzie:
Katarzyna Pilipiuk - obój barokowy
Anna Huszczo - fortepian historyczny

W programie:

F. Mendelssohn, R. Schumann