OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Konferencja //Studia nad pamięcią w Polsce. Stan i kierunki badań//

Konferencja Studia nad pamięcią w Polsce. Stan i kierunki badań

28.09.2018 godz. 11–13

Opublikowano: 19.09.2018

W dniach 27 i 28 września w MOCAK-u odbędzie się konferencja Studia nad pamięcią w Polsce. Stan i kierunki badań, organizowana przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy na otwartą część obrad, czyli panel dyskusyjny Czy memory studies mają przyszłość w Polsce, który odbędzie się w piątek, 28 września, w godzinach 11–13.

W dyskusji głos zabiorą: Michał Bilewicz (UW), Dobrochna Kałwa (UW), Ryszard Nycz (UJ). Prowadzenie: Maria Kobielska (UJ).

W trakcie panelu uczestnicy spróbują wspólnie odpowiedzieć na następujące pytania: Czy intensywny rozwój badań pamięciowych był/jest potrzebny? Jakie przyniósł i przynosi pozytywne i negatywne konsekwencje (polityczne, społeczne, kulturowe)? Jakie są najpilniejsze obszary przyszłych polskich badań pamięcioznawczych? Co czeka pamięcioznawstwo w sytuacji zmian systemowych w polskiej nauce? Czy polskie pamięcioznawstwo jest międzydyscyplinarne? Jak umożliwić współdziałanie badaczy i badaczek z różnych obszarów?

 

To pierwszy taki zjazd polskich naukowców i naukowczyń pamięci. Jego celem jest przedstawienie zespołów i grup badawczych reprezentujących różne dyscypliny (antropologia, historia, kulturoznawstwo, psychologia, socjologia) oraz omówienie aktualnych tendencji w badaniach nad pamięcią prowadzonych w Polsce. W szerszym planie celem spotkania jest zawiązanie polskiego oddziału Memory Studies Association – założonego w 2016 roku w Amsterdamie międzynarodowego stowarzyszenia, którego sukces dowodzi doskonałego stanu studiów nad pamięcią i ich mocnej pozycji w naukach społeczno-humanistycznych.

Organizacja zjazdu:
Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci Wydziału Polonistyki UJ, Pracownia Pamięci Społecznej Instytutu Socjologii UW
Roma Sendyka (UJ)
Joanna Wawrzyniak (UW)
Sekretarze:
Łukasz Bukowiecki (UW), Maria Kobielska (UJ), Kinga Siewior (UJ)
Adres kontaktowy: msapoland@gmail.com