OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Pokaz filmu Anny Baumgart //Zdobywcy słońca//

Pokaz filmu Anny Baumgart Zdobywcy słońca

18.10.2012 godz. 18:30

Opublikowano: 10.10.2012

Podczas wernisażu  18 października o godzinie 18.30 odbędzie się pokaz filmu Anny Baumgart Zdobywcy słońca. Zapraszamy!

Zdobywcy słońca to najnowszy projekt archiwistyczno-detektywistyczny artystki wizualnej Anny Baumgart. Jest to historia pociągu agitacyjnego, który na początku lat 20. XX wieku wyrusza z Moskwy do Berlina, by zakończyć swój bieg na jednej z bocznic w Koluszkach niedaleko Łodzi. Baumgart zaprosiła do projektu historyka sztuki Andrzeja Turowskiego. Spotkanie to przyniosło dzieło niezwykłe – skłaniające to refleksji na temat genealogii modernistycznej awangardy, pełne pytań o prawdę historii i sens źródeł w historii sztuki, a zarazem operujące humorem i swobodne w łączeniu konwencji. Efektem tej niecodziennej  współpracy jest też książka Andrzeja Turowskiego Parowóz dziejów, tekst balansujący na granicy rozprawy historycznej i fikcji naukowej, z wyraźnym wątkiem sensacyjnym.

Anna Baumgart – artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Wystawia w kraju i za granicą, między innymi w Brooklyn Muzeum of Art, NKB i Kunstwerke w Berlinie, Museum on the Seam w Izraelu, Casino Luksemburg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, między innymi Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Kolekcji Parlamentu Europejskiego, Muzeum Górnośląskiego. Film Świeże wiśnie z 2010 roku prezentowany był na licznych międzynarodowych festiwalach sztuki wideo i dokumentu: Videobrasil w São Paulo, Videonale w Bonn, Nowych Horyzontach, Watchdocs, został nagrodzony też nagrodą publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu LOOP w Barcelonie. Związana z warszawska galerią lokal_30. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Andrzej Turowski – krytyk i historyk sztuki, profesor historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Burgundzkim we Francji. Jako krytyk artystyczny współpracował z Galerią Foksal. Jest autorem kilkuset rozpraw naukowych i kilku książek (Existe-t-il un art de l'Europe de l'Est?, Budowniczowie świata, Malewicz w Warszawie). Współpracował przy organizacji międzynarodowych ekspozycji sztuki nowoczesnej, takich jak Présences polonaises w Paryżu (1983), Europa dei razionalisti w Como (1989), Europa, Europa w Bonn (1994). Kurator wielu wystaw, między innymi Supremus Malewicza (2005), Maranatha Kujawskiego (2006), Fin des temps! L’histoire n’est plus w Tulonie (2004), Awake and Dream oraz Particolare w Wenecji (2009, 2011), a także Powtórki z teorii widzenia w Warszawie (2010). Wykładał jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka i pracuje w Paryżu.