OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//reCYCLING// czyli wspólne malowanie rowerów na początek wakacji

reCYCLING czyli wspólne malowanie rowerów na początek wakacji

01.06.2012 godz. 12.00

Opublikowano: 18.06.2012

W sobotę, 30 czerwca o godzinie 12 MOCAK zaprasza mieszkańców Krakowa do udziału w akcji społeczno-artystycznej reCYCLING, podczas której wspólnie przemalujemy nasze rowery i przygotujemy je na rozpoczynające się lato.

Podczas wydarzenia będzie można:

  • twórczo przemalować swój rower, wpływając tym samym na estetykę miasta,
  • odwzorować specjalnie przygotowane szablony na swoim rowerze,
  • przynieść lub stworzyć na miejscu własny szablon,
  • zwrócić uwagę na zanieczyszczenie powietrza w Krakowie,
  • zobaczyć prezentację dotyczącą roweru jako elementu kultury,
  • posłuchać dobrej muzyki,
  • skorzystać ze zniżek przygotowanych dla rowerzystów na tę okazję przez MOCAK Café.

Zainicjowane przez MOCAK wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny. Jego celem jest uwrażliwienie mieszkańców Krakowa na związek pomiędzy sztuką wizualną a estetyką miasta. Projekt dotyczy także takich kwestii jak ekologia, kultura fizyczna, czy status ekonomiczny. Akcja reCYCLING zrodziła się z zaangażowania Muzeum w sprawy wspólnoty lokalnej Krakowa, m.in. w jakość życia jego mieszkańców.

Chcemy, aby poprzez te warsztaty pojazdy osób, którym bliska jest kultura wizualna, a więc także one same, stały się bardziej zauważalne w tkance miasta. Rower jest jednym z najtańszych środków komunikacji. To jeden z powodów, dla którego studenci, artyści i osoby zaangażowane  w tworzenie kultury, tak często z niego korzystają.  Stary, pomalowany kolorowo rower,  jest  symbolem kreatywnego  życia.

Do udziału w akcji zaprosiliśmy kilkudziesięciu twórców, którzy przygotują specjalne szablony. Będzie je można odwzorować na rowerach i w ten symboliczny sposób zaznaczyć, że w naszym codziennym życiu jest miejsce na ich działania.

Jednym z programów realizowanych przez MOCAK jest projekt  Po co jest sztuka? Zachęcamy różne grupy społeczne do refleksji nad sensem sztuki. Akcja reCYCLING stawia pytanie, co mogą wnieść do naszego codziennego życia artyści i instytucje takie jak MOCAK?

Akcja towarzyszy międzynarodowej wystawie Sport w sztuce, którą będzie można oglądać w Muzeum do końca września. Ekspozycja problematyzuje sposób w jaki twórcy sztuki wizualnej odnoszą się do ludzkiej aktywności związanej z rywalizacją i troską o ciało. Uczestnicy wydarzenia będą mogli bezpłatnie zobaczyć ponad czterdzieści prac autorów z kilkunastu krajów ukazujących piękno, radość lecz także trudności związane ze sportem. 

Czas: sobota, 30 czerwca 2012, godz. 12.00
Miejsce: MOCAK, ul. Lipowa 4