OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Układanie wolności// – przedpremierowy pokaz filmu i spotkanie z Andą Rottenberg

Układanie wolności – przedpremierowy pokaz filmu i spotkanie z Andą Rottenberg

14.09.2017 godz. 18

Opublikowano: 06.09.2017

W czwartek 14 września o godzinie 18 zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu o Andzie Rottenberg Układanie wolności w reżyserii Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka. Po seansie odbędzie się rozmowa z bohaterką i twórcami.

„Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie świata na nowo, meblowanie go po transformacji lat 90. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej, latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez nią wolność dla sztuki, artystów i dla niej samej okazała się niełatwa”. [materiały prasowe]

Anda Rottenberg (ur. 1944) – historyk sztuki, krytyk, kurator. W 1986 roku założyła jedną z pierwszych niezależnych polskich fundacji sztuki – Egit. W latach 1993–2001 dyrektor Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie. Od roku 1998 przewodnicząca Fundacji Instytut Promocji Sztuki. Do 2007 roku dyrektor programowy i przewodnicząca Rady Programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Członek AICA, CIMAM, IKT. Kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Autorka książek Sztuka w Polsce 1945–2005, Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80., autobiografii Proszę bardzo oraz wielu tekstów teoretycznych.

Róża Fabjanowska – z wykształcenia socjolog kultury i etnograf. W 1992 roku zaczęła pracę w TVP jako dziennikarka, a potem autorka scenariuszy i realizatorka filmów dokumentalnych oraz cyklicznych programów telewizyjnych. Od 2012 roku producentka filmowa.

Sławomir Malcharek – operator, dokumentalista, realizator i producent filmowy. Od 1978 roku związany z TVP, w stanie wojennym wyrzucony z pracy. Od początku lat 90. stale współpracuje z TVP.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.