OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Olga Kisseleva //Double Life// – warsztaty dla artystów

Olga Kisseleva Double Life – warsztaty dla artystów

28.10.2013

Opublikowano: 20.10.2013

Double Life to cykl filmów wideo składających się z kilkunastu dyptyków, pokazujących, jak artyści godzą (lub nie) pracę zarobkową z własną twórczością. Ukazując artystów w różnych sferach życia, nieraz bardzo odległych i rzadko pokrywających się w czasie, Kisseleva stawia pytania o wkład artysty oraz uznanie dla jego pracy w społeczeństwie, które stawia na wydajność, produkcję i zysk. Historie opowiedziane przez Kisselevą trafnie oddają wrażenie wyobcowania, które towarzyszy prowadzeniu „podwójnego życia”.

Projekt Double Life jest częścią wystawy Ekonomia w sztuce prezentowanej w MOCAK-u od 17 maja do 29 września 2013.

Rozpoczęty w 2007 roku projekt Double Life jest w dużej mierze oparty na współpracy, ponieważ w każdym mieście, w którym jest wystawiany, miejscowi artyści włączają do niego swoje filmy. Kręcono je między innymi w Paryżu, Montrealu, Moskwie, New Delhi, Bukareszcie i Madrycie. Dotychczas powstało 15 dyptyków, a następnym punktem programu będzie Kraków.

Zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie Double Life
Podczas warsztatów, które odbędą się 28–31 października, krakowscy artyści będą mieli okazję ukazać swoje „podwójne życie” i przyczynić się do ciągłego rozwoju projektu. Zostanie wyłoniona grupa kilku artystów, którzy w przeciągu kolejnego miesiąca stworzą własne dyptyki zasilające cykl. Premierowe pokazy krakowskich prac odbędą się w MOCAK-u 2–7 grudnia, a następnie będą podróżować po świecie jako część projektu.

Krakowscy artyści, którzy chcą wysłać zgłoszenie jako współtwórcy projektu Kisselevej proszeni są o kontakt z Jagną Stramą – strama@mocak.pl, do 28 października. Zgłoszenie powinno zawierać życiorys artystyczny w języku polskim oraz angielskim.

Olga Kisseleva w swoich pracach wykorzystuje nowe technologie, fotografię i wideo, aby wyrazić wizję świata zdominowanego przez technikę i sterowanie zachowaniem. Artystka ukazuje złożoną rzeczywistość w sposób umożliwiający wielorakie odczytania: zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Jej prace poruszają problemy obszarów miejskich, tożsamości oraz mediów, ukazując pęknięcia na zachodnim modelu kultury. Zwracając się w stronę postmodernistycznych społeczeństw kapitalistycznych, Olga Kisseleva próbuje znaleźć miejsca przynależne wysiłkom intelektualnym i artystycznym.

Kisseleva, założycielka i profesor Laboratorium Sztuki i Nauki na Sorbonie, jest pionierką w dziedzinie badań nad sztuką współczesną i refleksji na temat nowych form twórczości. Prace Kisselevej znajdują się w wielu kolekcjach. Jej dzieła wystawiano w takich galeriach jak Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, MoMA w Nowym Jorku, ARC w Paryżu, KIASMA w Helsinkach, Le Consortium w Dijon, Museum Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie oraz na biennale w Wenecji, Istambule, Dakarze, Tiranie, Rennes i Moskwie.