OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Wtorki z Kolekcją//. Łukasz Surowiec

Przejdź do wystawy

Wtorki z Kolekcją. Łukasz Surowiec

24.07.2018 godz. 11–19

Opublikowano: 05.06.2018

Wtorki z Kolekcją to dwuletni projekt, w ramach którego co tydzień w dniu darmowego wstępu do Muzeum w sali audiowizualnej można zobaczyć wybrane prace wideo z Kolekcji MOCAK-u. Nasze zbiory wideo liczą obecnie 161 dzieł. Przynajmniej połowa z nich nie była dotychczas pokazywana na wystawach Kolekcji.

Pokazy odbywają się przez cały dzień w godzinach otwarcia Muzeum (11–19).

Wakacyjna odsłona cyklu Wtorki z Kolekcją jest poświęcona pracy Łukasza Surowca Berlin-Birkenau (2012). Wideo dokumentuje akcję artystyczną, w której czasie z terenów przylegających do obozu Auschwitz-Birkenau artysta wykopał około 400 młodych brzóz. Ponad 300 zaprezentował w Berlinie, gdzie w ramach biennale zostały posadzone między innymi w parkach, na terenie szkół, instytucji kulturalnych oraz w miejscach pamięci związanych z deportacjami i Zagładą. Pozostałe brzozy pozostawił w swoim ogrodzie lub rozdał przyjaciołom. Trzy z nich włączono do wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz. Po jej zakończeniu stały się częścią Kolekcji MOCAK-u i zostały zasadzone przed wejściem do Muzeum. Akcja Łukasza Surowca stanowiła próbę podtrzymania pamięci o Holokauście za pośrednictwem „żywych pomników”.

 

Łukasz Surowiec (1985, Polska) – wideo, obiekty, instalacje. Jego prace poświęcone są krytycznie ujętej tematyce społecznej. Artysta nie tylko wnikliwie obserwuje rzeczywistość, lecz także ma ambicję wpływania na jej kształt.