OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wykład Chrisa Saltera //Projektowanie wielozmysłowych środowisk performatywnych//

Wykład Chrisa Saltera Projektowanie wielozmysłowych środowisk performatywnych

18.12.2018 godz. 17

Opublikowano: 12.12.2018

18 grudnia o godzinie 17 zapraszamy do sali audiowizualnej na wykład w formule masterclass pt. Projektowanie wielozmysłowych środowisk performatywnych, który wygłosi Chris Salter.

Prelekcja dotyczy koncepcyjnych, artystycznych i technicznych aspektów tworzenia środowisk performatywnych, które oddziałują na różne zmysły, czyli przestrzeni łączących elementy sztuk wizualnych, performansu i nowych technologii, aby uczestnicy mogli doświadczyć immersji. Omówione zostaną zarówno przykłady historyczne dotyczące teatru, architektury i sztuk performatywnych, jak i współczesne projekty z dorobku artystycznego Saltera. Autor opowie o praktycznych problemach, które pojawiały się podczas pracy nad takimi instalacjami, jak Haptic Field (2017) czy Displace 2.0 (2012).

Wykład Saltera nie tylko wprowadza polskich praktyków, badaczy i widzów w świat hybrydycznych zjawisk w najnowszych sztukach performatywnych, ale też – przede wszystkim – dostarcza wielu przydatnych informacji. W jaki sposób wykorzystywać technikę do tworzenia nowych doświadczeń odbiorczych? Jak dogadać się z programistami i projektantami nowych technologii? Gdzie i jak starać się o środki na tego typu projekty?

Wykład jest realizowany w ramach projektu Przewodnicy zmysłów, skierowanego do osób niewidomych i słabowidzących, realizowanego przez Teatr Ludowy we współpracy z Katedrą Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia udziału w wydarzeniu prosimy wysyłać na: rezerwacja@ludowy.pl

 

Chris Salter – artysta sztuk performatywnych, związany z Katedrą Nowych Mediów, Technologii i Zmysłów na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Na co dzień mieszka w Berlinie. Współautor wielu wielkoformatowych instalacji artystycznych, wystawianych w najważniejszych instytucjach sztuki współczesnej, takich jak Musée d’art contemporain (Montreal), Chronus Art Center (Szanghaj), Muffathalle (Monachium), Vitra Design Museum (Bazylea), HAU3 (Berlin). Prace Saltera były również pokazywane na takich międzynarodowych festiwalach, jak Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, Wiener Festwochen (Wiedeń), Ars Electronica (Linz) i CTM Berlin. Do jego ostatnich prac należą Haptic Field (2017), Futile Labor (2015), Ilinx (2014). Autor książek Alien Agency: Experimental Encounters with Art in the Making (2015) oraz Entangled: Technology and the Transformation of Performance (2010).