OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wykład i oprowadzanie po wystawie Joachima Ringelnatza //Poezja i sztuka na progu nazizmu//

Przejdź do wystawy

Wykład i oprowadzanie po wystawie Joachima Ringelnatza Poezja i sztuka na progu nazizmu

07.03.2018 godz. 18

Opublikowano: 02.03.2018

MOCAK i Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen zapraszają na oprowadzanie po wystawie Joachima Ringelnatza Poezja i sztuka na progu nazizmu połączone z wykładem Jürgena Kaumköttera, współkuratora wystawy.

Wystawa w MOCAK-u jest pierwszą współczesną prezentacją twórczości Joachima Ringelnatza poza granicami Niemiec. Pośród kilkunastu oryginalnych obrazów i rysunków, faksymiliów prac zaginionych w czasie wojny oraz pierwszych wydań książek swój wykład wygłosi Jürgen Kaumkötter – na co dzień kurator w Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen, historyk sztuki, badacz twórczości emigracyjnej i sztuki Holokaustu, autor wydanej przez MOCAK książki Śmierć nie ma ostatniego słowa. Sztuka w tragicznych latach 1933–1945.


Joachim Ringelnatz (1883–1934) należy do klasyków niemieckiej poezji. Fragmenty jego pełnych humoru i dystansu do rzeczywistości utworów funkcjonują do dzisiaj jako niezwykle trafne i popularne aforyzmy. Ringelnatz był również malarzem, jego obrazy są jednak mało znane. To właśnie w Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen pokazano pierwszą retrospektywną prezentację jego malarstwa.

 

Na oprowadzanie połączone z wykładem zapraszamy w dniu 7 marca o godzinie 18. Nie obowiązują zapisy. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u na pięć minut przed oprowadzaniem. Spotkanie odbywa się w języku angielskim i jest bezpłatne.