OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Awangarda w awangardzie//. Wykład towarzyszący wystawie //Sztuka w sztuce//

Awangarda w awangardzie. Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce

21.09.2017 godz. 18

Opublikowano: 13.09.2017

MOCAK zaprasza na kontynuację wykładów inspirowanych wystawą Sztuce w sztuce. Tym razem zaproszeni badacze opowiedzą o zjawiskach podobnych do tych zaprezentowanych w przestrzeni muzeum na gruncie teatru, kultury i awangardy.

Awangarda w awangardzie
Czwartek, 21.9.2017, godz. 18

Wykład będzie dotyczył powtórzenia jako jednego z podstawowych (choć nieczęsto z nią wiązanych) gestów awangardy. Prześledzimy momenty, w których nowa sztuka kopiuje sama siebie, reprodukuje raz wykorzystane wzorce i zaprzecza proklamowanej przez siebie dyktaturze nowości. Przypominając koncepcje teoretyczne Rosalind Krauss czy pojęcie „retrogardy” Aleša Erjaveca, spróbujemy postawić awangardę w stan oskarżenia i zobaczyć, jak wikła się w sprzeczności, nawiązuje do tradycji, kreuje dekadenckie kolekcje, wynaturza własne dogmaty, by następnie w autonegacji odnaleźć swój najgłębszy sens.

Wykład wygłosi Michalina Kmiecik.

Michalina Kmiecik – literaturoznawczyni, pracuje w Katedrze Teorii Literatury i Ośrodku Badań nad Awangardą na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktorka serii awangarda/rewizje w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek i artykułów o historii polskiej awangardy. Interesuje się przede wszystkim poezją eksperymentalną, jej intermedialnymi realizacjami; fascynują ją dzieje ruchu konstruktywistycznego.

Wtorek, 19.9.2017, godz. 18
Teatr w teatrze
Więcej informacji >>

Środa, 20.9.2017, godz. 18
Kultura w kulturze
Więcej informacji >>

Wstęp wolny.