OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Kultura w kulturze//. Wykład towarzyszący wystawie //Sztuka w sztuce//

Kultura w kulturze. Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce

20.09.2017 godz. 18

Opublikowano: 13.09.2017

MOCAK zaprasza na kontynuację wykładów inspirowanych wystawą Sztuce w sztuce. Tym razem zaproszeni badacze opowiedzą o zjawiskach podobnych do tych zaprezentowanych w przestrzeni muzeum na gruncie teatru, kultury i awangardy.

Kultura w kulturze
Środa, 20.9.2017, godz. 18

Kultura w kulturze, czyli historia pewnego oszustwa. Dlaczego kultura się liczy? Co czyni ją kulturą? Skąd tyle instytucji kultury? Z pojęciem kultury jest tyle kłopotów, że zapewne najprościej byłoby o nim zapomnieć. Kultura jest wszędzie i nigdzie; kultura bywa zwyczajna, ale i utożsamiana ze sztuką, a nawet cywilizacją. Kultura bywa czymś niewygodnym, ale i oferuje wiele przyjemności, zwłaszcza masom łasym na konsumpcję. Mówimy o kulturze pracy, kulturze osobistej, a ostatnio modna stała się kultura narodowa, a także społeczna i medialna. Historia sporów o to, czym jest kultura, to w gruncie rzeczy historia pełna oszustw, nadużyć i czarnych charakterów. To historia tego, jak rozmaite – zwłaszcza intelektualne i polityczne – elity próbowały zmonopolizować pojęcie „kultury”, aby znaturalizować własne interesy. Jak zobaczymy, nieco absurdalne pytanie „Ile kultury w kulturze?” – przybierające zwykle formę oskarżeń o brak kultury, o złe nawyki kulturowe czy niepoprawną przynależność kulturową – stanowi mechanizm włączania do wspólnoty politycznej i wyłączania z niej. Odwołując się zarówno do teorii, jak i do przykładów z debaty publicznej, kultury popularnej i wydarzeń medialnych, postaram się pokazać, jak pytanie o kulturę funkcjonuje we współczesnej Polsce oraz jakie są tego polityczne konsekwencje. Jak zobaczymy, deklarowana miłość do kultury pokrywa się bowiem często z nienawiścią do równości, a tym samym demokracji.

Wykład wygłosi Samuel Nowak.

Samuel Nowak – kulturoznawca, medioznawca. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się studiami kulturowymi, teorią krytyczną i posthumanizmem.

Wtorek, 19.9.2017, godz. 18
Teatr w teatrze
Więcej informacji >>

Czwartek, 21.9.2017, godz.18
Awangarda w awangardzie
Więcej informacji >>

Wstęp wolny.