//Teatr w teatrze//. Wykład towarzyszący wystawie //Sztuka w sztuce//
Teatr w teatrze. Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce
19.09.2017 godz. 18
Opublikowano: 13.09.2017
MOCAK zaprasza na kontynuację wykładów inspirowanych wystawą Sztuce w sztuce. Tym razem zaproszeni badacze opowiedzą o zjawiskach podobnych do tych zaprezentowanych w przestrzeni muzeum na gruncie teatru, kultury i awangardy.
Teatr w teatrze
Wtorek, 19.9.2017, godz. 18
Słyszałem przecież,
Że winowajca, gdy siedzi w teatrze,
Bywa niekiedy kunsztem przedstawienia
Tak poruszony, że w przystępie skruchy
Wyznaje zaraz publicznie swe zbrodnie.
Mord może nie mieć języka, lecz nieraz
Odezwie się nadprzyrodzonym głosem.
(William Shakespeare, Hamlet, tłum. S. Barańczak, akt II, scena II)
Hamlet zaprosił na dwór aktorów, by zagrali Zabójstwo Gonzagi. Do dramatu dopisał kilka zdań – nawiązywały one do królobójstwa, o które podejrzewał obecnego władcę, swojego stryja. Spektakl miał pośrednio udowodnić winę Klaudiusza, a teatralna rama – uchronić Hamleta przed oskarżeniem o pochopne wydawanie wyroku na głowę państwa.
Osoby oglądające inscenizację Hamleta mogą nie tylko śledzić intrygę, ale też – przede wszystkim – w publiczności dworskiego spektaklu zobaczyć siebie. Paradoksalnie ujawnianie obecności widzów czy odsłanianie strategii kreowania rzeczywistości scenicznej niekoniecznie usuwa iluzję teatralną. Wykład Teatr w teatrze będzie poświęcony zarówno aranżowaniu sytuacji teatralnej w ramach opowieści scenicznej, jak i ujawnianiu narzędzi teatralnych i strategii, za pomocą których artyści komunikują się z widzami. W wybranych spektaklach Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak (Żony stanu, dziwki rewolucji albo i uczone białogłowy, Caryca Katarzyna), Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego (Sztuka dla dziecka) oraz Anny Karasińskiej (Ewelina płacze, Drugi spektakl) można prześledzić różnorodność sensów i znaczeń motywu „teatru w teatrze”.
Wykład wygłosi Marta Bryś.
Marta Bryś – doktorantka na kierunku teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmuje się współczesnym teatrem polskim i zagranicznym. W latach 2011–2013 pracownica Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”. Współpracowała z Krakowskimi Reminiscencjami Teatralnymi, Teatrem POP-UP, Crocoteką, Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, Galerią F.A.I.T.
Środa, 20.9.2017, godz. 18
Kultura w kulturze
Więcej informacji >>
Czwartek, 21.9.2017, godz.18
Awangarda w awangardzie
Więcej informacji >>
Wstęp wolny.