OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Katalogi

Katalogi

93c7332e7e.jpg - 39199

Poles Keep Painting: Works from the MOCAK Collection

Litewsko-angielska publikacja zawiera dwa eseje (Moniki Krikštopaitytė i Marii Anny Potockiej), reprodukcje prac wraz z ich opisami oraz krótkie biogramy artystów.

127756b8e0 large

Talent fotograficzny Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka w Dziennikach często wspomina o robieniu zdjęć, oddawaniu klisz do wywołania oraz wykonywaniu odbitek. Publikacja oprócz reprodukcji fotografii Agnieszki Osieckiej zawiera wybór z jej Dzienników oraz niepublikowanych wcześniej listów, teksty Marii Anny Potockiej, Magdy Umer, a także fragmenty wywiadu Jana Ordyńskiego z Danielem Passentem.

2022 LUPA COVER WYBÓR

Krystian Lupa Wyspa

Krystian Lupa studiował na ASP w Krakowie i nadal ciągnie go do obrazu. Realizuje to w doskonałych wideoscenografiach oraz w rysunkach, obecnie przede wszystkim komputerowych. Jakby tego było mało, uprawia również autobiograficzne pisarstwo. Analizuje siebie i bliskich. Publikacja zawierająca formy prozatorskie oraz rysunki Krystiana Lupy została poprzedzona wstępem Marii Anny Potockiej.

34477d7c63.jpg - 37123

Jakub Julian Ziółkowski. Jesteście moi

Pierwsza obszerna publikacja poświęcona sztuce Jakuba Juliana Ziółkowskiego (1980), jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Przedstawiamy wybór jego prac z lat 2007–2023.

75ca2ebb51.jpg - 36777

Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska

Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się wybór cytatów na temat II Grupy Krakowskiej, przedrukowane w całości teksty Macieja Gutowskiego i Adama Walacińskiego, wspomnieniowy esej Marka Świcy, a także tekst Marii Anny Potockiej. Druga część publikacji zawiera fotografie i reprodukcje prac artystów.

Okładka publikacji //Janina Turek. Zapiski codzienne//

Janina Turek. Zapiski codzienne

Pierwsza publikacja w całości poświęcona Janinie Turek – mieszkance krakowskiego Podgórza oraz autorce prowadzonego w tajemnicy nieprzerwanie w latach 1943–2000 Dziennika. Wydawnictwo po raz pierwszy daje możliwość samodzielnego zajrzenia do notatników Turek oraz śledzenie złożoności stworzonego przez nią systemu.

Okładka publikacji //Bruno Schulz: Sex-Fiction//

Bruno Schulz: Sex-Fiction

Prezentujemy Schulza nie jako fetyszystę i masochistę, tylko jako człowieka o nieposkromionej fantazji i swobodzie skojarzeń. Publikacja zawiera teksty kuratora, znanych schulzologów Jerzego Jarzębskiego i Piotra Millatiego oraz kalendarium Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Ich dopełnienie stanowi profesjonalna analiza psychologiczno-psychiatryczna.

a721f53e8c.jpg - 36191

Franciszek Orłowski. Ta krew jest dla ciebie

Katalog wystawy oprócz dokumentacji projektu zawiera między innymi esej W.J.T. Mitchella Migracja, prawo i obraz. Uchylić zasłonę niewiedzy.

ea8995ea44.jpg - 35587

Wisława Szymborska. Kolaże – wydanie trzecie

Publikacja prezentuje mniej znaną część twórczości Wisławy Szymborskiej – 150 kolaży w formie pocztówek, które poetka przez lata rozsyłała znajomym. Oprócz reprodukcji tych minimalistycznych kompozycji w katalogu znalazły się poświęcone im teksty Małgorzaty Baranowskiej, Marii Anny Potockiej i Michała Rusinka, a także wywiad z Ryszardem Krynickim.

04b149dfaa.jpg - 35145

Polityka w sztuce

Polityka w sztuce to dziesiąta wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której łączymy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Każda wystawa prezentuje wiele interpretacji i aspektów wybranego tematu. Polityka w sztuce zderzyła się z tragicznym czasem, w którym ambicje polityczne przeistoczyły się w zbrodnię.