OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Przeciwny biegun społeczeństwa//

Przeciwny biegun społeczeństwa

18 stycznia 2012 roku odbył się warsztat dla studentów nawiązujący do wystawy Akcjonizm wiedeński. Przeciwny biegun społeczeństwa. Zajęcia prowadzili kurator wystawy Staszek Ruksza oraz Elżbieta Sala z Działu Edukacji MOCAK-u.

Uczestnicy spotkali się w Czytelni MOCAK-u, gdzie opowiedzieli o sobie, swoich motywacjach i oczekiwaniach wobec warsztatu. Następnie uczestnicy wykonali prace wyrażające ich skojarzenia na temat Wiednia i wiedeńskiego społeczeństwa. Kolaże składały się z cytatów, myśli, wycinków gazet, ulotek i innych materiałów, które dostępne są w przestrzeni publicznej Wiednia.

Rozpoczęte prace uczestnicy dokończyli podczas zwiedzania wystawy akcjonistów. Staszek Ruksza przedstawił koncepcję wystawy i opowiedział o wybranych pracach. W trakcie zwiedzania studenci dopisywali na swoich planszach dziesięć słów, wyrażających ich wrażenia i emocje związane z oglądanymi pracami.  Na ekspozycji uczestnicy otrzymali także szereg tekstów kultury nawiązujących do tematu zajęć (cytaty, wywiady, fragmenty literatury, tekst kuratorski wystawy itp.), które stanowiły inspirację, a zarazem materiały do uzupełniania kolaży. Następnie każdy przedstawił i opisał swój kolaż oraz wrażenia towarzyszące mu podczas oglądaniu wystawy akcjonistów.

Ostatnim elementem zajęć było spotkanie w kawiarni MOCAK-u, gdzie przy kawie uczestnicy dyskutowali o tym, co dla nich dzisiaj stanowi przeciwny biegun społeczeństwa.