OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Digitalizacja

Digitalizacja

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK będzie w latach 2017–2018 realizować projekt:

„Cyfryzacja bezcennej kolekcji materiałów fotograficznych Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK dla e-kultury i e-edukacji”.

Celem projektu jest digitalizacja 8500 klatek negatywów i diapozytywów z Archiwum MOCAK-u oraz 1200 autorskich odbitek fotograficznych Mikołaja Smoczyńskiego z Kolekcji Muzeum. Digitalizacja obejmować będzie zarówno skanowanie materiałów, jak również przygotowanie opisów metadanych, a następnie udostępnienie zdigitalizowanych fotografii.

Archiwum MOCAK-u gromadzi i udostępnia dodatkowe informacje o dziełach i artystach z Kolekcji Muzeum. W Archiwum znajduje się obecnie osiem zbiorów tematycznych. Digitalizacji poddamy fotografie z czterech z nich (Archiwum Artystów z Kolekcji, Mariana Eilego, Władysława Hasiora, Mieczysława Porębskiego i Mikołaja Smoczyńskiego). Wybrany przez nas materiał stanowi w dużej mierze dokumentację działań efemerycznych. Część z nich to nigdy niereprodukowane zdjęcia, pokazujące nieznaną dotąd część twórczości artystów, które przyczynią się do wzbogacenia wiedzy o nich.

Wysokość dofinansowania z projektu z UE: 579 783,81 PLN

Wartość projektu: 811 310,85 PLN

Zdigitalizowane obiekty udostępnione są w e-galerii Navigart >>