OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dyskusja //Konteksty muzeum//

Dyskusja Konteksty muzeum

13.06.2019 godz. 18

Opublikowano: 22.05.2019

W czwartek 13 czerwca o godzinie 18 zapraszamy na dyskusję Konteksty muzeum z udziałem Katarzyny Jagodzińskiej, Moniki Murzyn-Kupisz i Marii Anny Potockiej. Prowadzenie: Katarzyna Bik.

Muzea nieustannie się zmieniają. Zmienia się ich stosunek do odbiorcy i otoczenia. Zmieniają się muzealne budynki. Zmieniają się też konteksty, w których muzea funkcjonują. Fizyczny – wokół powstają nowe budynki, remontowane są ulice bądź całe dzielnice, w których muzea działają, poddawane są rewitalizacji. Społeczny – w okolicy pojawiają się nowi mieszkańcy i nowi bywalcy. Polityczny, który determinuje ramę działania. I finansowy, od którego zależy rozmach programowy.

Tematem dyskusji będą zmiany zachodzące w muzeach, a także ewoluujące konteksty. Punktem wyjścia rozmowy stanie się najnowsza książka Katarzyny Jagodzińskiej Nowe miejsca nowej sztuki w Europie Środkowej. Publikacja to zbiór wywiadów z dyrektorami, kuratorami, twórcami oraz badaczami muzeów i centrów sztuki nowoczesnej i współczesnej w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.

W dyskusji udział wezmą: dr Katarzyna Jagodzińska, która od ponad dekady bada muzea i centra sztuki, dr hab. Monika Murzyn-Kupisz, prof. UJ, która obserwuje muzea z perspektywy ekonomicznej i społecznej, oraz dr Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Bik.

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej.

Książka Nowe miejsca nowej sztuki w Europie Środkowej została wydana nakładem wydawnictwa Universitas w serii muzeologicznej współprowadzonej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Komitet Narodowy ICOM Polska.

Katarzyna Jagodzińska – historyczka sztuki oraz absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pracuje w Instytucie Europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Jest redaktorką w czasopiśmie „Architektura & Biznes”. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu studiów muzealnych i dziedzictwa kulturowego. Autorka książek Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014) (2014), Art Museums in Australia (2017), Nowe miejsca nowej sztuki w Europie Środkowej (2019) oraz mającej się ukazać w lipcu 2019 roku (nakładem brytyjskiego Routledge) Museums and Centers of Contemporary Art in Central Europe after 1989. Stypendystka Corbridge Trust na Uniwersytecie w Cambridge (2013) oraz Group of Eight w Australijskim Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie w Melbourne (2014/2015).

Monika Murzyn-Kupisz – doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dziedzinie ekonomii, magister nauk humanistycznych w zakresie socjologii czasu wolnego. Pracuje w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą polityki kulturalnej, geografii i ekonomii kultury, w tym społecznych i ekonomicznych problemów ochrony, interpretacji i zarządzania dziedzictwem kulturowym, społeczno-ekonomicznego kontekstu funkcjonowania muzeów oraz rozwoju współczesnych miast, a także rewitalizacji zdegradowanych obszarów śródmiejskich ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej. Autorka pierwszych całościowych opracowań naukowych wydanych w Polsce dotyczących wieloaspektowego wpływu dziedzictwa kulturowego na rozwój lokalny (Dziedzictwo kulturowe a rozwój lokalny, 2012); ekonomii muzeów oraz społeczno-ekonomicznego oddziaływania muzeów (Instytucje muzealne z perspektywy ekonomii kultury, 2016) oraz roli artystów w przekształceniach współczesnych miast (Artyści w przestrzeni miejskiej Krakowa i Katowic, wraz z J. Działkiem, 2017).

Maria Anna Potocka – filozof sztuki, kurator, dyrektor MOCAK-u. W latach 1972–2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1973 roku tworzyła kolekcję sztuki współczesnej z Polski i zagranicy. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Autor książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002), Estetyka kontra sztuka (2007), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010), Nowa estetyka (2016), Zofia Posmysz. Szrajberka. 7566. Auschwitz 1942–1945 (2018) oraz wielu artykułów teoretycznych i filozoficznych.

Katarzyna Bik – historyk i krytyk sztuki. W latach 1990–2008 pracowała na stanowisku krytyka sztuki w „Gazecie Wyborczej”, a od 2008 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie jako pełnomocnik dyrektora d.s. kontaktów z mediami i rzecznik prasowy. W latach 2009–2017 koordynatorka i kuratorka projektu Muzeum Forum (Sztuka w przestrzeni publicznej). Napisała kilka tysięcy recenzji, wywiadów i reportaży w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Tygodniku Powszechnym”, „Art & Business” i na „Sztuka.pl” oraz tekstów w książkach o sztuce najnowszej. Autorka pierwszej monografii Damy z gronostajem Leonarda da Vinci, która ukaże się w sierpniu 2019 roku w wydawnictwie Znak.