OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Eksperymenty wizualne w poezji ukraińskiej//

Eksperymenty wizualne w poezji ukraińskiej

28.10.2014 godz. 18

Opublikowano: 28.10.2014

We wtorek 28 października o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na wykład Julii Poczynok Eksperymenty wizualne w poezji ukraińskiej.

Wykład będzie poświęcony poezji tworzonej przy użyciu znaków graficznych, w szczególności podobieństwom pomiędzy werbalnością a wizualnością, które stały się podstawą dla nowego sposobu mówienia w eksperymentalnej poezji ukraińskiej w XX i XXI wieku. Podczas spotkania prześledzimy formy liryczne nakierowane na udziwnienie języka, służące wyjściu poza ograniczenia twórczości słownej w sferę dźwięku, ruchu oraz działania.

Julia Poczynok – ukraińska krytyczka literacka, poetka, dziennikarka. Członkini Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy (2013) i Towarzystwa Naukowego Szewczenki (2013), doktorantka w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, pisze pracę na temat ukraińskiej poezji eksperymentalnej końca XX i początku XXI wieku. Autorka książki poetyckiej W stronę słońca (2006) oraz książki krytycznej Co będzie jutro? (2013). Publikuje w różnych naukowych i popularnonaukowych czasopismach. Moderatorka licznych akcji literackich. Interesuje się teorią literatury, poezjografią, dziennikarstwem, krytyką literacką, postmodernizmem i awangardą, poezją eksperymentalną, sztuką współczesną, performatyką, kulturą nowych mediów. Urodzona w Tarnopolu, obecnie mieszka w Krakowie.

Cykl spotkań z młodymi badaczami Awangarda Środkowej i Wschodniej Europy – innowacja czy naśladownictwo? realizowany na Wydziale Polonistyki UJ jest finansowany z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW.
Głównym celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można myśleć o awangardach naszej części Europy jako spójnym kierunku artystycznym i na czym miałaby polegać jego odrębność wobec nurtów zachodnich oraz rosyjskich.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.awangarda-srodka.pl.