OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #17: //Głód. Pamiętnik (mojego) ciała// | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #17: Głód. Pamiętnik (mojego) ciała | #MOCAKonline!

10.10.2021 godz. 18

Opublikowano: 23.09.2021

W niedzielę 10 października o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego będziemy rozmawiać o książce Roxane Gay Głód. Pamiętnik (mojego) ciała w tłumaczeniu Anny Dzierzgowskiej (Wydawnictwo Cyranka, 2021).

W tej odsłonie Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści skupiamy się na tematyce cielesności. Uznając ciało za nośnik zmian społecznych, chcemy dyskutować o jego dominujących reprezentacjach, estetyzacji i polityczności. Autobiografie, reportaże i powieści prezentowane w cyklu w różny sposób dotykają tematu doświadczania ciała i opowiadania o nim. Ich lektura stanie się dla nas okazją do dyskusji nad strategiami artystycznymi opartymi na użyciu ciała jako środka wyrazu i źródła symboli, których głównymi polami działania w sztukach wizualnych są malarstwo i performans, a także autoportrety tworzone za pomocą różnych mediów. W tym zakresie odniesiemy się do trwającej w MOCAK-u wystawy Artysta jest obecny. Proponujemy lekturę porównawczą, poszerzającą kontekst prezentowanych prac.

Opowieść o moim ciele nie jest opowieścią o tryumfie. Nie jest to pamiętnik z czasu odchudzania. Nie będzie żadnych zdjęć przedstawiających mnie w szczupłej wersji, na okładce tej książki nie zostanie uwidocznione moje smukłe ciało, nie będę stać, cała mieszcząca się w jednej nogawce jeansów należących do mojego dawnego, grubszego ja. To nie jest książka motywacyjna. […] Chciałabym móc napisać książkę o byciu w zgodzie ze sobą, o tym, jak kocham siebie, całą, w każdym rozmiarze. Tymczasem napisałam książkę, która okazała się najtrudniejszym doświadczeniem pisarskim w moim życiu, wyzwaniem o wiele poważniejszym, niż mogłam sobie wyobrazić. Kiedy zaczęłam pracę nad „Głodem”, byłam pewna, że odpowiednie słowa przyjdą łatwo, tak jak zazwyczaj. No bo o czym łatwiej jest pisać niż o ciele, w którym żyję od ponad czterdziestu lat? Szybko jednak dotarło do mnie, że nie piszę po prostu pamiętnika mojego ciała: zmuszałam samą siebie, by przyjrzeć się temu, co moje ciało zniosło, wadze, której nabrałam, temu, jak trudno było żyć z tą wagą i jak trudno było ją zrzucić. Musiałam przyjrzeć się własnym najbardziej wstydliwym sekretom. Przeprowadziłam na sobie wiwisekcję. Jestem odsłonięta. To niewygodne. To niełatwe.

(fragment książki)

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia w sklepie internetowym MOCAK Boookstore pod tym linkiem >>

Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.

Z Biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Roxane Gay jest autorką zbioru esejów Bad Feminist (2014), który znalazł się na liście bestsellerów „New York Timesa”, nominowanej do nagrody Dayton Peace powieści An Untamed State (2014) oraz zbiorów opowiadań Histeryczki (2017, wydanie polskie w przekładzie Doroty Konowrockiej-Sawy, 2018) i Ayiti (2011). Stała felietonistka „New York Timesa”; publikuje też w innych periodykach. Współautorka serii komiksowej Black Panther. World of Wakanda, wydanej przez Marvel. Mieszka w Lafayette w Indianie, pomieszkuje w Los Angeles.

Głód. Pamiętnik (mojego) ciała znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zachęcamy do wypożyczania.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej sztuce i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku prowadząca w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjny klub czytelniczy.

Nadchodzące spotkania:

  • 28.11.2021 Maggie Nelson, Argonauci, przeł. Kaja Gucio, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020
  • 12.12.2021 Ta-Nehisi Coates, Między światem a mną, przeł. Dariusz Żukowski, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2021
  • 23.01.2022 Kallia Papadaki, Dendryty, przeł. Ewa T. Szyler, Wydawnictwo Wyszukane, Warszawa 2020
  • 27.02.2022 Ali Smith, Zima, przeł. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2021
  • 27.03.2022 Maria Stiepanowa, Pamięci pamięci, przeł. Agnieszka Sowińska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2021