OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #20: //Dendryty// | Kallia Papadaki | #MOCAKonline!

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #20: Dendryty | Kallia Papadaki | #MOCAKonline!

23.01.2022 godz. 18

Opublikowano: 14.12.2021

W niedzielę 23 stycznia o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie online Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści, podczas którego porozmawiamy o książce Kallii Papadaki Dendryty w tłumaczeniu Ewy T. Szyler (Wydawnictwo Wyszukane, 2020).

Książki, o których rozmawiamy w obecnej odsłonie klubu czytelniczego, poruszają tematykę cielesności. Uznając ciało za nośnik realizacji i potencjału zmian społecznych, chcemy dyskutować o jego dominujących reprezentacjach, estetyzacji i polityczności. Prezentowana w cyklu literatura najnowsza w różny sposób dotyka tematu doświadczania ciała i opowiadania o nim poprzez autobiografie, reportaże i powieści. Ich lektura stanie się dla nas okazją do dyskusji nad strategiami artystycznymi opartymi na użyciu ciała jako środka wyrazu i źródła symboli, których głównymi polami działania w sztukach wizualnych są autoportret, malarstwo i performans. W tym zakresie odniesiemy się do trwającej w MOCAK-u wystawy Artysta jest obecny. Proponujemy lekturę porównawczą, poszerzającą kontekst prezentowanych prac.

Dendryt (od gr. δένδρον, déndron – drzewo) to cylindryczna wypustka, która stanowi przedłużenie ciała komórki nerwowej. W krystalografii to również zbiorowisko drobnych kryształów o strukturze fraktali – zimą można je zaobserwować jako płatki śniegu albo lodowe wzory na szybach. Możemy przyjąć, że w powieści Kalli Papadaki dendryty to również rozgałęziające się historie imigranckich mniejszości, które tworzą wielokulturowy układ amerykańskiego społeczeństwa. Rysując kilkupokoleniowy obraz imigrantów w Stanach Zjednoczonych, autorka łączy formalnie klasyczną powieść z rytmiczną, wielowątkową frazą, trwającą nieraz po trzy strony, skutecznie zatrzymując uwagę czytelnika.

„Camden leży w stanie New Jersey, naprzeciw Filadelfii. Oba miasta dzieli rzeka Delaware, a łączą je dwa mosty: Benjamina Franklina i Walta Whitmana. Camden było etnicznym tyglem, rozwinięty przemysł oferował pracę imigrantom. Wszystko zmieniło się po drugiej wojnie światowej. Zakłady przemysłowe przeniesiono do stanów zachodnich i do Meksyku. Zabrakło pracy, lecz miasto zalała nowa fala portorykańskich i afroamerykańskich emigrantów szukających lepszego życia. We wrześniu 1949 roku weteran wojenny Howard Unruh zabił w East Camden 13 osób w ciągu 12 minut. Był pierwszym masowym mordercą w historii Stanów Zjednoczonych.
W następnych latach trzech burmistrzów Camden osądzono i skazano na karę więzienia za korupcję. W roku 2012 miasto miało najwyższy wskaźnik przestępczości w Stanach Zjednoczonych. Obecnie około 40 procent mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Takie są twarde fakty. Poza nimi jakiekolwiek podobieństwo do osób, nazwisk i sytuacji jest przypadkowe i nie ma żadnego związku z rzeczywistością”.
(fragment książki)

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Opłata za udział wynosi 2 zł. Bilety do kupienia sklepie internetowym MOCAK Boookstore.

Po zakupie biletu wyślemy Państwu szczegółowe wskazówki dotyczące udziału w warsztatach. Jeśli w ciągu 24 godzin nie otrzymają Państwo e-maila zwrotnego, bardzo prosimy o sprawdzenie folderu spam oraz kontakt z Biblioteką MOCAK-u.

Z Biblioteką można się skontaktować pod adresem e-mail biblioteka@mocak.pl oraz pod numerami telefonu 12 263 40 35 (poniedziałek – sobota, godz. 9–16) i 735 408 348 (w dniu spotkania).

Kup bilet

Kallia Papadaki (ur. 1978 w Didimoticho) – grecka pisarka i scenarzystka. Studiowała ekonomię w Stanach Zjednoczonych w Bard College oraz na Uniwersytecie Brandeisa i film w Stavrakos Film School w Atenach. Stypendystka programu dla młodych pisarzy Scritture Giovani. Dendryty zostały w 2017 roku wyróżnione Europejską Nagrodą Literacką. Oprócz tego autorka opublikowała tom wierszy i zbiór opowiadań.

Dendryty znajdziecie w księgozbiorze Biblioteki MOCAK-u – zapraszamy do wypożyczania.

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści to spotkania dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki bądź mogą być inspiracją do dyskusji o niej. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna rozmowa o współczesnej twórczości i rozwijanie społeczności czytelników.

Spotkanie poprowadzi Joanna Łępicka – redaktorka i czytelniczka, od 2019 roku zajmująca się w Bibliotece MOCAK-u dyskusyjnym klubem czytelniczym.

Nadchodzące spotkania:
20 lutego – Ali Smith Zima