OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Kuglarze idei, arystokraci ducha. Zenityzm i jugosłowiańska awangarda międzywojenna//

Kuglarze idei, arystokraci ducha. Zenityzm i jugosłowiańska awangarda międzywojenna

12.06.2014 godz. 18

Opublikowano: 12.06.2014

W czwartek 12 czerwca o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na wykład Kingi Siewior Kuglarze idei, arystokraci ducha. Zenityzm i jugosłowiańska awangarda międzywojenna.

Spotkanie poświęcone będzie jednej z najciekawszych tendencji w międzywojennej literaturze jugosłowiańskiej – zenityzmowi Ljubomira Micicia. Owa koncepcja wyrastająca z estetycznego splotu elementów ekspresjonizmu, kubizmu, konstruktywizmu i dadaizmu, oparta na swoistym mariażu bałkańskości z krytycznie rozumianym kosmopolityzmem, proponuje oryginalny, ideologiczny program uzdrowienia europejskiej sztuki i człowieczeństwa poprzez „bałkanizację Europy”. Opowieść o witalnej, barbarzyńskiej sile ukonkretnionej w figurze barbarogeniusza warta jest uwagi przede wszystkim dlatego, że stanowi osobny, godny przypomnienia głos w ogólnoeuropejskiej dyskusji nad „nową sztuką”, a zarazem silny lokalny gest emancypacyjny, wariant autodefinicji nowej, jugosłowiańskiej tożsamości oraz próbę określenia jej niezależnego miejsca i roli na kulturowej mapie międzywojennej Europy.

Kinga Siewior – absolwentka polonistyki i slawistyki, doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przygotowuje rozprawę poświęconą literaturze Ziem Odzyskanych. Jest autorką książki Odkrywcy i turyści na afrykańskim szlaku. O fotografii w polskim reportażu podróżniczym (Kraków 2012) i kilku artykułów naukowych, publikowanych między innymi w „Tekstach Drugich” i „Ruchu Literackim”. Zajmuje się zjawiskami z pogranicza fotografii i literatury, geopoetyką, środkowoeuropejskimi politykami i poetykami pamięci.

Cykl spotkań z młodymi badaczami Awangarda Środkowej i Wschodniej Europy – innowacja czy naśladownictwo? realizowany na Wydziale Polonistyki UJ jest finansowany z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MNiSW.
Głównym celem projektu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można myśleć o awangardach naszej części Europy jako spójnym kierunku artystycznym i na czym miałaby polegać jego odrębność wobec nurtów zachodnich oraz rosyjskich.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: www.awangarda-srodka.pl.