MOCAK Forum nr 2/2015 [11]
MOCAK Forum nr 2/2015 [11]

Spis treści
- Wstęp
- Wstęp Magdalena Mazik
- Chwistek, Eile, Ingarden, Porębski
- Trzy oblicza Leona Chwistka Karol Chrobak
- Sztuka i informacja w czasach obrazów cyfrowych Anna Olszewska
- Porządkowanie biblioteki O współpracy z Mieczysławem Porębskim opowiada Krystyna Czerni
- Książki i krawaty taty Jerzy Porębski
- Biblioteka jako przestrzeń publiczna Z czytelnikami Biblioteki MOCAK-u rozmawiają Anna Heilman i Maciej Kłuś
- Słów kilka o Romanie Ingardenie, filozofii i sztuce Z profesorem Władysławem Stróżewskim rozmawia Filip Kobiela
- Kraków Ingardenów Anna i Mateusz Ingardenowie
- Pudełko na spinacze Z Mieczysławem Czumą rozmawia Justyna Jaworska
- Franciszek i inni Paweł Panic
- Czwórka w MOCAK-u Maria Anna Potocka
- Ingarden i współczesne konteksty estetyki Sebastian Stankiewicz
- Edukacja
- Nigdy nie jesteśmy sami O sztuce, edukacji i psychoanalizie z Bartoszem Pukiem rozmawia Elżbieta Sala
- Myśleć krytycznie, działać twórczo Sabina Oroshi
- Recenzja
- Literackie kartografie Antoni Michnik
- W MOCAK-u
- "Uwaga! Groźba epidemii poetów poklepywania". O "G" Ryszarda Krynickiego Jakub Kornhauser
- Drugie Życie Książki Ida Szewczyk
- Rzeczy, które wyzwalają Z Robertem Kuśmirowskim rozmawia Martyna Sobczyk
- Wyobraźnia Auschwitz istnieje Z Delfiną Jałowik i Jürgenem Kaumkötterem, kuratorami wystawy Polska-Izrael-Niemcy. Doświadczenie Auschwitz rozmawia Maria Kobielska
- Kraków. Prosimy o bezwzględną szczerość! Monika Kozioł
Jedenasty numer „MOCAK Forum”, poświęcony jest postaciom Romana Ingardena, Leona Chwistka, Mariana Eilego i Mieczysława Porębskiego. Redaktorką prowadzącą jest Magdalena Mazik, kierowniczka Biblioteki MOCAK-u.
Sięgając po jedenasty numer „MOCAK Forum”, czytelnik ma szansę poznać kierunek programowych poszukiwań MOCAK-u dotyczących Romana Ingardena (1893–1970), Leona Chwistka (1884–1944), Mariana Eilego (1910–1984) i Mieczysława Porębskiego (1921–2012). Artystyczne i intelektualne biografie tych postaci w kontekście działalności i planów Muzeum prezentuje w otwierającym artykule dyrektor Maria Anna Potocka.
W głównej części pisma znajdą się szkice podejmujące się nowych odczytań idei Czwórki MOCAK-u. W tym duchu Anna Olszewska pisze o myśli Mieczysława Porębskiego w epoce komputerów, Sebastian Stankiewicz analizuje perspektywy estetyki Romana Ingardena, Karol Chrobak przybliża twórczość Leona Chwistka, a Paweł Panic prowadzoną przez Mariana Eilego rubrykę Franciszek i inni. Udało się też sprawić, że wybrana czwórka znów stała się przedmiotem rozmowy. Wywiady i wspomnienia odsłaniają płynność przejścia od pamięci indywidualnej do historii, przemianę sfery prywatnej w publiczną. Na naszych łamach Władysław Stróżewski opowiada o Romanie Ingardenie, a Krystyna Czerni wspomina współpracę z Mieczysławem Porębskim. O wypowiedź poprosiliśmy też Jerzego Porębskiego, autora aranżacji Biblioteki Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u.
Mamy nadzieję, że lektura zainspiruje do nowego spojrzenia na Kraków, drugoplanowego bohatera tego numeru. Okazją może być spacer, który umożliwia nasza wkładka edukacyjna – mapa Kraków Ingardenów. W towarzyszącym jej tekście Anny i Mateusza Ingardenów można zobaczyć znane miejsca przez pryzmat związanych z nimi postaci. Kształt tego numeru „MOCAK Forum” wynika też z refleksji nad rolą jednostki, możliwościami twórczego wpływu na rzeczywistość i jego obrazem, który można odtworzyć z pozostawionych w archiwach śladów.
Stałym elementem czasopisma są eseje wizualne autorstwa zaproszonych artystów – Łukasz Trzciński przyjrzał się fotografiom wykonanym przez Romana Ingardena, natomiast Andrzej Tobis odsłonił warsztat swojego konceptualno-fotograficznego projektu A–Z.
W części dotyczącej działalności MOCAK-u poprzez szereg rozmów pogłębiamy zasygnalizowane wcześniej wątki – o przełamywaniu schematów w nauczaniu i roli wyobraźni opowiada psychoanalityk Bartosz Puk, o pożytkach z przeszłości mówi Robert Kuśmirowski, a problemy reprezentacji pamięci poruszają kuratorzy wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz (MOCAK, 15.5–31.10.2015) Delfina Jałowik i Jürgen Kaumkötter. Dopełnia je kalejdoskop wypowiedzi uczestników wystawy Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990. Osobny tekst jest poświęcony poematowi wizualnemu „G” Ryszarda Krynickiego, którego reprint w zeszłym roku ukazał się nakładem MOCAK-u. To rodzaj prywatnego odwetu na systemie, dokonanego przez poetę na przełomie lat 60. i 70. za pomocą nożyczek, papieru pakowego i wyrazów wyciętych z pełnych propagandy gazet. Można powiedzieć, że jest to też numer „MOCAK Forum” o sile kolażu i twórczym cięciu teraźniejszości/historii.
„MOCAK Forum” to projekt wydawniczy MOCAK-u. Pismo ma charakter interdyscyplinarny. Każde wydanie jest poświęcone jednemu tematowi, który nawiązuje do wystaw pokazywanych w Muzeum. Magazyn zawiera wywiady z czołowymi postaciami ze świata kultury, artykuły, felietony oraz esej wizualny wykonany przez artystę. Stałymi elementami są również: okładka autorstwa młodego twórcy, wkładka edukacyjna oraz recenzje książek. Do tej pory ukazało się dziewięć numerów „MOCAK Forum”. Okładki czasopisma projektowali między innymi: Michał Zawada, Jan Szewczyk, Kama Sokolnicka, Michał Grochowiak i Konrad Smoleński. Każde wydanie ukazuje się w nakładzie 500 egzemplarzy. Magazyn jest dystrybuowany w kilkudziesięciu księgarniach specjalistycznych na terenie całej Polski oraz w salonach sieci Empik. Redaktor naczelną pisma jest Monika Kozioł.
Więcej informacji na stronie internetowej >>>