OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Muzyka w muzyce.// Wykład towarzyszący wystawie //Sztuka w sztuce//

Muzyka w muzyce. Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce

28.06.2017 godz. 17

Opublikowano: 16.06.2017

Tuż przed wakacjami, w ostatnim tygodniu czerwca, MOCAK zaprasza na cykl trzech wykładów inspirowanych wystawą Sztuka w sztuce. Zaproszeni badacze opowiedzą o podobnych zabiegach artystycznych, jak te prezentowane na wystawie, ale tym razem dokonywanych na gruncie literatury, kina oraz muzyki.

Muzyka w muzyce
Środa, 28.6.2017, godz. 17
dr hab. Bogumiła Mika (Uniwersytet Śląski)

Wstęp wolny.

Muzyka przyszłości stanowi podobno „echo muzyki minionej”. Być może dlatego również w muzyce wiek XX stał się czasem przemian, przewartościowań i zróżnicowań. Współcześni kompozytorzy idą naprzód, ale też podkreślają związki z tradycją – stosują w tym celu różne strategie przywoływania, stylizowania, gry konwencjami. W ten sposób podejmują próbę integracji tego, co dawne, z tym, co późniejsze. O nowych sposobach interpretacji obecności „muzyki w muzyce” opowie dr hab. Bogumiła Mika z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

Bogumiła Mika – doktor habilitowany, muzykolog, teoretyk muzyki, socjolog muzyki. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w zakresie teorii muzyki i kompozycji. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii muzyki uzyskała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na podstawie dysertacji Krytyczny koneser czy naiwny konsument. Socjologiczne studium publiczności muzycznej. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie pracy Cytaty w muzyce polskiej XX wieku. Konteksty, fakty, interpretacje. Jest autorką kilku książek oraz ponad 50 artykułów naukowych. Główny obszar jej zainteresowań naukowych stanowią muzyka XX wieku, socjologia muzyki i semiotyka muzyki. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

 

Poniedziałek, 26.6.2017, godz. 17
Literatura w literaturze
Więcej informacji >>

Wtorek, 27.6.2017, godz. 17
Film w filmie
Więcej informacji >>