Noc Muzeów w MOCAK-u
Noc Muzeów w MOCAK-u
17.05.2019 godz. 18–1 w nocy
Opublikowano: 29.04.2019
W piątek 17 maja wraz z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa zapraszamy na Noc Muzeów do MOCAK-u! Zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych z tej okazji. Muzeum w tym dniu nie będzie czynne w normalnych godzinach. Zapraszamy od 18 do 1 w nocy. Ostatnie wejście na ekspozycję o godzinie 0.30. W sobotę 18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów pod hasłem „Muzea jako centrum kultury: przyszłość tradycji”. Tego dnia będziemy otwarci od godziny 12.
Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbywa się pod hasłem NATURA-lnie. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do odwiedzenia MOCAK-u, gdzie prezentujemy obecnie ekspozycję Natura w sztuce. Wszystkie aktualne wystawy >> Zapraszamy także do Biblioteki MOCAK-u oraz Archiwum.
Wstęp 1 zł. Zwiedzający wraz z biletem otrzymają pamiątkową monetę XVI Noc Muzeów w Krakowie.
W hallu głównym znajdzie się stoisko Poczty Polskiej, gdzie dostępne będą kartki pocztowe wraz z okolicznościowym znaczkiem i stemplem.
MOCAK jak co roku na tę okazję przygotował też gadżet, który będzie można zdobyć między innymi podczas warsztatów i konkursów.
W MOCAK Bookstore 20% zniżki na książki w zielonych okładkach, a do każdego zakupu powyżej 150 zł ekologiczna torba gratis!
PROGRAM
godz. 18
Inauguracja Nocy Muzeów 2019 w Krakowie
Podcienia MOCAK-u
godz. 18–24
Strefa chill-out
Podcienia MOCAK-u
Wśród atrakcji w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni – inspirowanej wystawą Natura w sztuce oraz hasłem krakowskiej Nocy Muzeów 2019 NATURA-lnie – między innymi Good Lood! Z okazji Nocy Muzeów w MOCAK-u słynne krakowskie lody pojawią się na Zabłociu, przy ulicy Lipowej 4.
godz. 18.30–22
Zielono mi
Podcienia MOCAK-u
Zapraszamy do strefy chill-out na otwarte warsztaty z Żywą Pracownią.
Przestrzeń w podcieniach MOCAK-u będzie zarówno zieloną strefą odpoczynku, jak i miejscem tworzenia instalacji przestrzennej. Poznając podstawowe techniki tkackie, uczestnicy wydarzenia będą mogli wykonać fragmenty naturalnej tkaniny zdobiącej naszą wspólną przestrzeń. Do pracy wykorzystane zostaną trawy, trzciny, zioła i wiklina pochodzące z nadwiślańskich łąk. Uczestnicy wykonają także naturalne zdobienia, które będą mogli zabrać ze sobą do domu. Materiały zapewnia organizator.
godz. 19–20.30
Performans muzyczny zespołu Rdzeń
z artystą Piotrem Lutyńskim na czele
godz. 19–23
Sztuka na wyciągnięcie ręki
Biblioteka MOCAK-u
Choć do udziału szczególnie zapraszamy dzieci, akcja jest skierowana do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Może ona też stanowić ciekawe dopełnienie wizyty w MOCAK-u dla osób z dysfunkcją wzroku. W takim przypadku prosimy o poinformowanie o wizycie e-mailowo (edukacja@mocak.pl) lub telefonicznie (12 263 40 35).
W akcji można wziąć udział w dowolnym momencie w godzinach 19–23, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc uczestnictwo może się wiązać z koniecznością czekania w kolejce.
godz. 20
Natura w sztuce. Oprowadzanie z przewodnikiem
Budynek A, poziom 0
Na wystawie Natura w sztuce pokazujemy prace ponad 70 artystów z wielu krajów, wykonane w takich technikach, jak malarstwo, fotografia, wideo, obiekt i instalacja. Ekspozycja została podzielona na pięć części: Piękno, Ekologia, Konfrontacja, Materia i Symbol.
Uczestnicy są proszeni o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u pięć minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania. Oprowadzanie potrwa około 60 minut.
Oprowadza Anna Oramus, edukatorka i przewodniczka w MOCAK-u, studentka scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
godz. 21
Projekcja filmu Czy czeka nas koniec?
reż. Fisher Stevens, 96 min
Sala audiowizualna
Dokument National Geographic Czy czeka nas koniec? (2016), w którego powstanie zaangażowali się między innymi Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese, wpisuje się w debatę na temat zmian klimatycznych na świecie.
Na projekcję wstęp wolny.
godz. 21
Zwiedzanie Muzeum w języku ukraińskim
Oprowadzanie w języku ukraińskim prezentuje MOCAK w pigułce. To okazja do poznania historii i budynku Muzeum, prac z Kolekcji MOCAK-u oraz wystaw czasowych.
Uczestnicy są proszeni o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u pięć minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania. Zwiedzanie potrwa około 90 minut.
Przewodniczką będzie Olena Devero – z pochodzenia Ukrainka, absolwentka architektury na Politechnice Krakowskiej i miłośniczka sztuki współczesnej, która od 2019 roku współpracuje z Działem Wiedzy o Sztuce w MOCAK-u.
godz. 21.30
Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u). Oprowadzanie z przewodnikiem
Profesor Mieczysław Porębski – wybitny polski humanista, historyk, teoretyk i krytyk sztuki – przekazał Muzeum księgozbiór liczący ponad pięć tysięcy woluminów, odzwierciedlający jego pasje naukowe i artystyczne. W przestrzeni zaaranżowanej na wzór gabinetu z krakowskiego mieszkania uczonego znalazły się prace zaprzyjaźnionych z nim artystów – klasyków polskiej sztuki powojennej, między innymi Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego i Tadeusza Brzozowskiego.
Oprowadzanie potrwa około 30 minut i będzie doskonałym wstępem do zwiedzania Kolekcji MOCAK-u o godzinie 22. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefoniczną: 12 263 40 35.
Oprowadza Magdalena Mazik, kierowniczka Działu Wiedzy o Sztuce.
godz. 22
Postać i design (Kolekcja MOCAK-u). Oprowadzanie z przewodnikiem
Budynek A, poziom -1
Kolekcja jest tworzona od samego początku istnienia Muzeum. Obecnie w zbiorach znajduje się prawie pięć tysięcy prac artystów polskich i zagranicznych.
Oprowadzanie potrwa około 45 minut. Uczestnicy są proszeni o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u pięć minut przed godziną rozpoczęcia zwiedzania.
Oprowadza Przemysław Ciępka, edukator i przewodnik w MOCAK-u, student historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.