//Nonsensowne technologie// – wydarzenie towarzyszące
Przejdź do wystawyNonsensowne technologie – wydarzenie towarzyszące
07.12.2017 godz. 18
Opublikowano: 01.12.2017
W czwartek 7 grudnia o godzinie 18 zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie Przemysława Jasielskiego i Rainera Prohaski Nonsensowne technologie.
Autorska koncepcja „nonsensownych technologii”, w ramach której łączy się sztukę z naukami ścisłymi, posłuży jako pretekst do rozmowy na takie tematy jak: wpływ technologii na życie społeczne, uzależnienie współczesnego człowieka od technologii, posthumanizm, wpływ używania urządzeń elektronicznych na odbiór sztuki, relacja człowiek – maszyna, rozwój sztucznej inteligencji.
W spotkaniu wezmą udział Przemysław Jasielski oraz Michał Gulik, a gośćmi specjalnymi będą członkowie krakowskiej społeczności startupowej #OMGKRK (www.omgkrk.com).
#OMGKRK to otwarta społeczność, której celem jest intensywne rozwijanie systemu innowacji w Krakowie. Łączy przedsiębiorców, ekspertów, działaczy, a także osoby stawiające pierwsze kroki w branży nowych technologii. Wymiana informacji i wiedzy, nawiązywanie współpracy oraz tworzenie nowych rozwiązań odbywa się również poza internetem – między innymi podczas licznych wydarzeń, które #OMGKRK wspiera i organizuje.
Przemysław Jasielski – związany z Poznaniem artysta łączący sztukę z nauką i techniką. Tworzy instalacje, obiekty, rysunki i fotografie. Do procesu kreacji podchodzi z pozycji inżyniera, precyzyjnie planując i prowadząc badania naukowe, główny nacisk kładzie jednak na aspekt konceptualny. Jego prace zawierają sporą dawkę specyficznego, krytycznego poczucia humoru. Zapraszają widza do interakcji. Większość z nich odnosi się do codziennych rytuałów, podejmuje grę z wyobraźnią i świadomością odbiorcy, z jego nawykami ukształtowanymi przez współczesność, a także samą obecność w niej. Realizacje te pozostają w ścisłej relacji z przestrzenią, w której są prezentowane. Ich idee opierają się na konfrontacji zastanej rzeczywistości z jej transformacją, która pozwala spojrzeć na świat świeżym okiem. www.jasielski.com, www.nonsensetechnologies.com
Michał Gulik – medioznawca, nauczyciel akademicki UJ, gdzie prowadził zajęcia z obszaru posthumanizmu i teorii nowych mediów. Współredaktor książek Remiks. Teorie i praktyki (2011) i Więcej niż obraz (2016). Stały współpracownik „Dwutygodnika” i „Przeglądu Kulturoznawczego”, współkurator programu dziennego festiwalu Unsound.