OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Ożywić obrazy. Potencjał archiwów sztuki w działaniach edukacyjnych// Magdalena Mazik

Ożywić obrazy. Potencjał archiwów sztuki w działaniach edukacyjnych Magdalena Mazik

W sielskim i poetyckim obrazie, który Bohumil Hrabal kreśli w książce Postrzyżyny, radio, kobieta ścinająca włosy, doktor strzygący wąsa oraz krótsze sukienki w przestrzeni publicznej wystarczają, by bohaterowie zgodnie orzekli: „Oto wkroczyliśmy w erę skracania”. Filozof Paul Virilio istotę XX-wiecznej zmiany ujmie w powiązaną z mechanizacją i wojną kategorię wzrastającej prędkości[1]. Przyszłość nadchodzi szybciej. Jakie funkcje teraz – w obliczu zagrożeń epidemiologicznych i katastrofy ekologicznej – mogą pełnić nowe rozwiązania technologiczne? W jaki sposób w tej nowej sytuacji mogą odnaleźć się muzea?

Czas przymusowego zatrzymania spowodowanego koronawirusem jest czasem wyjątkowej zmiany, w którym, z jednej strony, wydarza się w muzealnictwie gigantyczny skok technologiczny, z drugiej – pojawia się przestrzeń na refleksję nad własną działalnością i zasobami. Przeniesienie aktywności edukacyjnej do internetu jest szeroko dyskutowane, natomiast ja chciałabym zwrócić się w stronę materialnej esencji muzeów – zbiorów dzieł, archiwaliów – by wskazać możliwe kierunki myślenia o edukacji i podzielić się wnioskami wypracowanymi w praktyce przy projektach edukacyjnych MOCAK-u. W mojej ocenie refleksja nad kształtem edukacji[2] i dystrybucji wiedzy powinna wyjść z bańki informacyjnej – wykroczyć poza perspektywę samych edukatorów oraz praktyków – i zwrócić się ku publiczności, a pojawiające się rozwiązania technologiczne powinny zostać wykorzystane w celu zwiększania dostępności, poszukiwania nowych grup odbiorców.

Artykuł w całości dostępny jest w wersji drukowanej szesnastego numeru MOCAK Forum.

[1] Zob. P. Virilio, Prędkość i polityka, przeł. S. Królak, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2008, s. 8.

[2] Zob. Debata: Nadprodukcja i postwzrost w czasach pandemii, 18.5.2020, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, artmuseum.pl/pl/doc/video-debata-nadprodukcja-i-postwzrost-w-czasach-pandemii [data dostępu: 22.6.2020].