OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Pokaz filmu //William Kentridge, Triumphs and Laments//

Przejdź do wystawy

Pokaz filmu William Kentridge, Triumphs and Laments

01.06.2017 godz. 18

Opublikowano: 25.05.2017

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przyłącza się do międzynarodowego projektu symultanicznego pokazu filmu William Kentridge, Triumphs and Laments w reżyserii Giovanniego Troilo w muzeach na całym świecie. Zapraszamy na projekcję w czwartek 1 czerwca o godzinie 18. Wydarzenie towarzyszy wystawie Sztuka w sztuce. Wstęp wolny.

To właśnie w Krakowie odbędzie się jednorazowy pokaz filmu, który w okresie od 15 maja do 4 lipca będzie można zobaczyć między innymi w Rzymie, Nowym Jorku, Monachium, Buenos Aires, Toronto, Atenach, Leonie, na Wyspach Kanaryjskich, w Lizbonie, Zagrzebiu, Palermo, Moskwie, Bolonii, Pekinie, Stambule, Rotterdamie, Belgradzie, Mediolanie, Jerozolimie i Dubaju.

Tematem filmu Giovanniego Troilo jest stworzona przez Williama Kentridge’a instalacja opisywana jako jedno z najważniejszych dzieł sztuki współczesnej, jakie kiedykolwiek powstało w Rzymie. W Triumphs and Laments twórczość artysty zostaje zapośredniczona w innym, tym razem filmowym, języku, co jest o tyle znaczące, że efemeryczny – w przeciwieństwie do Koloseum czy Panteonu – projekt Kentridge’a zniknie z przestrzeni miasta w ciągu kilku najbliższych lat. Film Troilo będzie więc jego jedynym świadectwem.

Znany ze swoich animacji, rysunków czy sztuk teatralnych William Kentridge poświęcił ostatnie 12 lat pracy artystycznej dziełu, które jest jego hołdem dla historii Rzymu.

Kentridge stworzył za pomocą odparowywacza 550-metrowy fryz (jeden z najbardziej ozdobnych elementów antycznych świątyń, często zdobiony płaskorzeźbami) złożony z 90 dziesięciometrowych ikon, które można zobaczyć na fasadach banków usytuowanych nad Tybrem. Dzieło skazane jest na zagładę ze względu na swoją formę oraz lokalizację – w ciągu kilku najbliższych lat obrazy stworzone przez Kentridge’a zostaną zniszczone między innymi przez miejscowe zanieczyszczenia. Film Troilo będzie więc ich jedynym świadectwem.

Triumphs and Laments to z jednej strony gra z historią sztuki antycznej, z drugiej zaś hołd złożony chwale Rzymu, jego triumfom i porażkom: od zabicia Remusa przez Romulusa do Piera Paolo Pasoliniego, od Giovanniego Lorenzo Berniniego do Słodkiego życia Federico Felliniego, od Paolo Sorrentino do kryzysu imigracyjnego.

Film Giovanniego Troilo powstawał przez ostatnie dwa lata. Odwiedzamy studio artysty w Johannesburgu, obserwujemy próby prowadzące do uroczystego otwarcia, śledząc jednocześnie związki najnowszego dzieła Kentridge’a ze stałymi motywami jego działalności artystycznej – niezgody na wszelkie formy dyskryminacji społecznej czy złożone relacje między krajobrazem miasta a ludzką pamięcią.

Film Troilo wyprodukowali Andrea Patierno i Beatrice Bulgari we współpracy ze Sky Arte HD, Rai Cinema i Lia Rumma. Premiera projektu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie. Szukając „naturalnej” publiczności dla specyficznego w formie i treści filmu artystycznego, twórcy zdecydowali się na małą rewolucję w sposobie dystrybucji. Oprócz tradycyjnych projekcji na festiwalach filmowych czy poświęconych sztuce kanałach telewizyjnych, zdecydowano się również na symultaniczne seanse w muzeach sztuki współczesnej na całym świecie.

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK odbędzie się pierwszy i na razie jedyny w Polsce pokaz filmu William Kentridge, Triumphs and Laments.

Reżyseria: Giovanni Troilo
Producenci: Andrea Patierno, Beatrice Bulgari
Autorzy: Gaia Baldini, Giovanni Troilo
Montaż: Simone Veneroso
Muzyka: Philip Miller, Pietro Santangelo
Produkcja: Todos Contentos y Yo Tambien oraz In Between Art Film we współpracy z Sky Arte HD, Rai Cinema, Lia Rumma oraz Tevereterno
Czas trwania: 70 minut

William Kentridge – urodzony 28 kwietnia 1955 roku w Johannesburgu w Republice Południowej Afryce. Artysta grafik, rysownik, twórca animacji. Ukończył Liceum Króla Edwarda VII w Houghton. Obronił licencjat z politologii i afrykanistyki na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu, tytuł magistra zaś uzyskał na Johannesburg Art Foundation. W latach 80. eksperymentował ze sztuką pantomimy, występował i reżyserował także spektakle teatralne dla Junction Avenue Theatre Company. Swoją działalność artystyczną poświęcił jednak ostatecznie grafice i filmom animowanym. W jego dorobku można znaleźć także projekty pomników czy scenografii. W swojej twórczości kładzie nacisk na własne doświadczenia społeczne, zwłaszcza związane z okresem apartheidu w RPA. Jego projekty to także artystyczne komentarze do aktualnych problemów społecznych. Autor wielu grafik i ilustracji, a także licznych filmów animowanych, między innymi Johannesburg, 2nd Greatest City After Paris. Twórca monumentalnych instalacji multimedialnych poruszających ważne tematy społeczne, ale również zagadnienia formy i stosowanego medium. Na 14. Biennale w Stambule w 2015 roku pokazał pięciokanałową projekcję O Sentimental Machine. Na festiwalu Lalka Też Człowiek w Warszawie zaprezentowano program filmowy Świat Williama Kentridge’a, uwzględniający zarówno filmy artysty, jak i poświęcony mu dokument. Krakowski festiwal Etiuda/Anima nagrodziła Kentridge’a nagrodą ASIFA. Triumphs and Laments to jego najnowszy projekt, któremu reżyser Giovanni Troilo poświęcił prezentowany w MOCAK-u film.

Giovanni Troilo – reżyser filmowy i telewizyjny, fotograf, twórca reklam. W latach 2012–2015 wyreżyserował dla Sky Arte trzy dokumenty o włoskich fotografach w ramach serii Fotografi oraz kilka jednorazowych projektów o sztuce (między innymi o Caravaggio). Fotografie Troilo były publikowane w wielu czasopismach, takich jak: japoński„Newsweek”, „Der Spiegel”, „D di Repubblica”, „Gq Italy”, CNN, „Wired UK”, „Wallpaper”, „Vanity Fair”, „Flair”. W 2011 roku wyreżyserował swój pełnometrażowy debiut Fan Pio. W 2015 roku jego projekt La Ville Noire – The Dark Heart of Europe został uhonorowany nagrodą Sony World Photography Awards w kategorii People Photographer of the Year. Jego ostatni film Coeurope został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie IDFA.

Więcej informacji: Facebook >>